21 01.17 11:22

Dwa karne i remis z Irtyszem

Tylko z rzutów karnych padają dotąd gole w meczach sparingowych Jagiellonii Białystok na zgrupowaniu w Belek. W ten sposób rozstrzygnął się pierwszy z sobotnich sparingów Żółto-Czerwonych, w którym ich rywalem był Irtysz Pawłodar z Kazachstanu. Oba zespoły wykorzystały po jednej jedenastce, dzięki czemu mecz zakończył się remisem 1:1.

Pierwotnie w sobotę miało odbyć się jedynie spotkanie z uczestnikiem Ligi Mistrzów, bułgarskim Łudogorcem Razgrad (początek o 15:00 czasu polskiego), ale sztab szkoleniowy Jagi zdecydował się na rozegranie jeszcze jednego meczu sparingowego z Irtyszem Pawłodar – drużyną z Kazachstanu, która w sezonie 2011/12 sensacyjnie wyeliminowała Żółto-Czerwonych w eliminacjach Ligi Europy. W związku z tym sztab szkoleniowy podzielił zespół na dwa składy, z których jeden zagrał przeciwko Kazachom, a drugi, teoretycznie silniejszy, spróbuje po południu przeciwstawić się mistrzom Bułgarii.

Pierwsza połowa sobotniego pojedynku była wyrównana, a na boisku działo się stosunkowo niewiele. Zaczęło się od ataku rywali, po którym uderzenie Carlosa Fonseki obronił Hubert Gostomski. Później szczęścia próbowali Emil Łupiński oraz Arvydas Novikovas, jednak nie potrafili oni strzelić pierwszego gola dla Jagi w tym okresie przygotowawczym. Jagiellończycy zaprezentowali też kilka dobrych akcji, po których dośrodkowania z bocznych stref boiska były o krok od znalezienia adresata przed bramką przeciwnika.

Jedynego gola przed przerwą strzelili jednak goście. W 35. minucie gry Luka Asatiani sfaulował w polu karnym Jeana Sobrinho Theodoro, a pewnym strzałem z jedenastu metrów Huberta Gostomskiego pokonał Aslan Darabajew. Gruzin miał w tej sytuacji podwójnego pecha, bo oprócz sprokurowanej jedenastki doznał kontuzji, przez którą musiał opuścić boisko.

Druga część spotkania to już absolutna dominacja piłkarzy trenera Probierza, którzy nie tylko doprowadzili do wyrównania, ale byli też bliscy przechylenia szali zwycięstwa na swoją korzyść. Już dwie minuty po przerwie strzał głową Dawida Szymonowicza trafił w poprzeczkę bramki Kazachów. W 49. minucie z kolei był już remis – w polu karnym sfaulowany został Marek Wasiluk i sam poszkodowany pewnie wykorzystał jedenastkę.

Ten sam piłkarz po chwili mógł strzelić także swojego drugiego gola, ale tym razem trafił w słupek bramki rywali. Piłkarze z Kazachstanu na początku drugiej połowy mieli spore problemy na boisku. Świadczy o tym sytuacja, w której od kuriozalnego samobója uratowały ich przepisy – po nieudanym podaniu z rzutu wolnego do własnego bramkarza piłka trafiła do bramki Irtyszu, ale sędzia słusznie podyktował tylko rzut rożny dla Jagi.

Po przerwie Kazachowie nie byli w stanie porządniej zagrozić bramce Luki Gugeszaszwilego. W drugą stronę z kolei szły kolejne ataki, które miały dać zwycięskie trafienie Żółto-Czerwonym. Tak się jednak nie stało, gdyż zabrakło skuteczności. Najlepsze sytuacje mieli Emil Łupiński oraz Damian Grabowski. Ten pierwszy jednak głową nie trafił w światło bramki, a płaski strzał drugiego obronił golkiper Kazachów.

Ostatecznie pierwszy z sobotnich sparingów zakończył się remisem 1:1. O godzinie 15:00 Żółto-Czerwoni, już w zdecydowanie silniejszym zestawieniu, zagrają z Łudogorcem Razgrad – pięciokrotnym mistrzem Bułgarii, który występował w fazie grupowej Ligi Mistrzów w jednej grupie z Arsenalem Londyn, Paris Saint Germain i FC Basel.

Mecz sparingowy, Belek, 21 stycznia 2017:
Jagiellonia Białystok – Irtysz Pawłodar 1:1 (0:1)

Bramki: Marek Wasiluk 49’ (k.) - Aslan Darabajew 35’ (k.)

Jagiellonia: Hubert Gostomski (46' Luka Gugeszaszwili) - Damian Szymański, Dawid Szymonowicz, Marek Wasiluk, Jonatan Straus - Rafał Grzyb, Luka Asatiani (36' Paweł Olszewski) - Damian Grabowski (60' Michał Domański), Emil Łupiński, Przemysław Mystkowski - Arvydas Novikovas (69' Damian Grabowski).

Irtysz (skład wyjściowy): Kalmykow – Perendija, Kanszakiewicz, Kislicyn, Sokolenko, Kalinin, Geteriew, Darabajew, Fonseca, Sobrinho Theodoro, Ali.

Irtysz (II połowa): Kalmykow (Kapanow) – Kislicyn (Sokolenko), Sapanow (Kanszakiewicz), Czerniszow, Lenkow – Ali (Borovski), Aliew, Bogdanow, Sobrinho Theodoro (Amanow) – zaw. testowany – Smaiłow.