31 01.17 17:27

Pierwsza wygrana w nowym roku

Piłkarze Jagiellonii Białystok wreszcie odnieśli sparingowe zwycięstwo na zgrupowaniu w Turcji. Podopieczni Michała Probierza pokonali ukraiński Czernomorec Odessa 2:0. Gole dla Jagi strzelali napastnicy – Karol Świderski i Fiodor Cernych.

Podobnie jak w większości poprzednich sparingów, tak i we wtorek Żółto-Czerwoni zostali podzieleni na dwie jedenastki. Tym razem jednak trener Michał Probierz zdecydował się wystawić dwa równorzędne składy, zarówno na pierwszą, jak i drugą połowę, które miały powalczyć o pierwsze zwycięstwo w nowym 2017 roku.

Choć wtorkowy pojedynek rozpoczął się od dwóch składnych akcji siódmej drużyny ligi ukraińskiej, to niedługo później kontrolę na boisku przejęli Jagiellończycy. Przemysław Frankowski najpierw został zablokowany w szesnastce rywala, a następnie oddał niecelne uderzenie zza pola karnego. W 12. minucie Żółto-Czerwoni zdołali objąć prowadzenie. Po dośrodkowaniu Jonatana Strausa nie popisał się Dmytro Bezruk, który wypuścił piłkę z rąk wprost pod nogi Karola Świderskiego, który z takiego prezentu nie mógł nie skorzystać.

Po tej bramce na boisku działo się stosunkowo niewiele. Jagiellończycy wydawali się kontrolować boiskowe wydarzenia, a Ukraińcy nie potrafili stworzyć groźniejszych sytuacji pod bramką Mariana Kelemena. Dopiero w samej końcówce pierwszej części gry to się zmieniło i rywale nieco przycisnęli, ale naprawdę groźnie pod naszą bramką było tylko w ostatniej akcji przed przerwą, gdy po dośrodkowaniu z prawej strony boiska fatalnie spudłował Wladislaw Kabajew.

Druga część spotkania również nie była wielkim widowiskiem. Na boisku było sporo walki, ale brakowało groźnych sytuacji podbramkowych, bo gdy składne akcje się pojawiały ze strony Żółto-Czerwonych, to najczęściej brakowało celnego ostatniego podania lub czystego strzału na bramkę rywala. Pomiędzy 65. a 70. minutą dwa dobre zagrania w pole karne zaliczył Piotr Tomasik, ale po jednym z nich w piłkę nie trafił Przemysław Mystkowski, a po drugim Emil Łupiński uderzył prosto w ręce golkipera rywali.

Rywale próbowali zagrozić bramce Damiana Węglarza głównie po stałych fragmentach gry, ale przy nich zazwyczaj dobrze interweniowała jagiellońska defensywa. W końcówce Żółto-Czerwoni mieli sporo miejsca na kolejne kontrataki i w ostatniej akcji meczu przypieczętowali swoje zwycięstwo. Po dobrym podaniu Przemysława Mystkowskiego sytuację sam na sam z bramkarzem rywali wykorzystał Fiodor Cernych, ustalając wynik spotkania na 2:0.

Żółto-Czerwoni pokonali Czernomorec Odessa, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w 2017 roku. Przed naszym zespołem jeszcze minimum jeden mecz sparingowy na zgrupowaniu w Belek, który zostanie rozegrany w najbliższą sobotę, na dzień przed planowanym powrotem do Polski.

Mecz sparingowy, Belek, 31 stycznia 2017:
Jagiellonia Białystok – Czernomorec Odessa (Ukraina) 2:0 (1:0)

Bramka: Świderski 12', Cernych 90’

Jagiellonia Białystok (I połowa): Marian Kelemen - Ziggy Gordon, Ivan Runje, Marek Wasiluk, Jonatan Straus - Rafał Grzyb, Jacek Góralski - Przemysław Frankowski, Konstantin Vassiljev, Dawid Polkowski - Karol Świderski.

Jagiellonia (II połowa): Damian Węglarz - Łukasz Burliga, Dawid Szymonowicz, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik - Taras Romanczuk, Emil Łupiński (83’ Michał Domański) - Przemysław Mystkowski, Damian Szymański, Dmytro Chomczenowski - Fiodor Cernych.

Czernomorec (skład wyjściowy): Dmytro Bezruk - Siergiej Ljulka, Davit Choczolawa, Jewhen Martynienko, Oleksandr Kaplienko, Jewhen Smirnow, Oleksandr Andriewskij, Mykita Tatarkow, Wladislaw Kabajew, Kyryło Kowaliec, Dmytro Korkiszko.