03 02.17 15:08

Gol Świdra daje zwycięstwo nad Wereją

Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali bułgarską Wereję Stara Zagora 1:0 w meczu towarzyskim rozegranym w tureckim Belek. Jedynego gola dla Żółto-Czerwonych strzelił w końcówce Karol Świderski.

W pierwszym z dwóch ostatnich sparingów na zgrupowaniu w Turcji trener Michał Probierz ponownie zdecydował się wystawić odmłodzoną jedenastkę wspartą Markiem Wasilukiem, Rafałem Grzybem czy Ziggym Gordonem, co może oznaczać, że sobotni mecz z MFK Karvina będzie prawdziwą próbą generalną przed pierwszym spotkaniem ligowym z Lechią Gdańsk, zaplanowanym na 12 lutego.

Mimo to, Żółto-Czerwoni byli stroną przeważającą w meczu z dziewiątym zespołem ligi bułgarskiej. W pierwszej połowie na murawie działo się jednak stosunkowo niewiele. Najlepsze sytuacje mieli Karol Świderski i Przemysław Mystkowski. Ten pierwszy, po dośrodkowaniu Dawida Polkowskiego, w ostatniej chwili został powstrzymany w szesnastce przez obrońcę rywali, a „Mystek” w końcówce pierwszej części gry przeprowadził efektowną akcję indywidualną, po której uderzył z ostrego kąta ponad poprzeczką bramki rywali. Bułgarzy z kolei zagrozili bramce Damiana Węglarza tylko raz, ale nasz bramkarz musiał się wysilić, aby zbić na rzut rożny groźne uderzenie Słajewa.

Do przerwy było więc 0:0, a po zmianie stron widowisko jeszcze się ożywiło. Pierwszą bardzo dobrą sytuacje mieli przeciwnicy, ale Pedro Eugenio w sytuacji sam na sam przegrał pojedynek z Hubertem Gostomskim. Później przewagę na boisku miała już Jagiellonia. Najpierw dwie dobre akcje stworzyli Przemysław Mystkowski z Damianem Szymańskim, ale w pierwszej z nich strzał drugiego z wymienionych obronił golkiper ze Starej Zagory, a w drugiej prowadzący to spotkanie arbiter nie dostrzegł faulu w polu karnym na byłym pomocniku GKS Bełchatów.

W 72. minucie spotkania drugą żółtą kartkę obejrzał Zdrawko Iliew, ale jako że był to nieoficjalny mecz sparingowy, to po kilku minutach rywale uzupełnili swój zespół do jedenastu zawodników. To jednak nie zmieniło obrazu gry, bowiem w końcówce Jagiellończycy przycisnęli i wreszcie dopięli swego.

Najpierw jednak strzał głową Damiana Szymańskiego poszybował ponad poprzeczką bramki Bułgarów, ale już w 84. minucie gry odczarować bramkę przeciwnika zdołał Karol Świderski, który po długiej piłce z głębi pola poradził sobie z jednym z obrońców rywali, następnie wygrywając też pojedynek z ich bramkarzem.

Wygrana Żółto-Czerwonych mogła być jeszcze wyższa, ale w jednej z ostatnich akcji meczu strzał z rzutu wolnego Marka Wasiluka trafił tylko w poprzeczkę. Jagiellonia i tak zdołała jednak odnieść drugie sparingowe zwycięstwo z rzędu. Teraz przed drużyną Michała Probierza już tylko sobotni sparing z MFK Karvina, a następnie niedzielny powrót do Białegostoku, gdzie Żółto-Czerwoni będą pracować nad ostatnimi detalami przed ligowym meczem na szczycie z Lechią Gdańsk (12 lutego).