10 03.17 12:38
Nowszy wpis Starszy wpis

Boiska z ul. Elewatorskiej dla Jagiellonii

        Jagiellonia Białystok wygrała w dniu dzisiejszym przetarg na 30-letni najem nieruchomości położonej przy ul. Elewatorskiej w Białymstoku. Przetarg został zorganizowany przez Spółkę Stadion Miejski sp. z o.o., która jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Klub chce tam stworzyć nowoczesny ośrodek piłkarski.

Nieruchomość na osiedlu Starosielce ma nieco ponad 3,5 hektara powierzchni. Znajdują się tam dwa boiska, trybuny, budynek socjalny oraz parking. Lata świetności to miejsce ma już dawno za sobą. Kompleks wymaga poważnych nakładów inwestycyjnych, aby można było tam bezpiecznie grać w piłkę.

- Rozwój bazy treningowej to priorytet dla klubu, dlatego bardzo się cieszymy, że udało się nam wygrać przetarg na najem tego obiektu – mówi Agnieszka Syczewska, wiceprezes zarządu Jagiellonii Białystok.

Koncepcja budowy nowego ośrodka zakłada stworzenie tam dwóch pełnowymiarowych boisk piłkarskich oraz mniejszego (68x33 m), wszystkich ze sztuczną murawą. Jest to podyktowane chęcią maksymalnego wykorzystania boisk jako bazy treningowej. Na murawie naturalnej, by ta zachowała odpowiednie standardy, można byłoby przeprowadzić tylko jeden trening dziennie. Na sztucznej murawie można grać od rana do nocy. To w sytuacji braku boisk treningowych w Białymstoku niezwykle ważna kwestia. Dodatkowo jedno boisko będzie kryte balonem. Jedno z boisk ma spełniać wymogi dla rozgrywek III ligi.

- Planujemy także budowę budynku socjalnego, tak by prócz szatni i pomieszczeń gospodarczych, stworzyć tam internat, dla naszych podopiecznych. Myślimy o 15-20 pokojach wraz z zapleczem socjalnym uwzględniającym potrzeby sportowców  – dodaje wiceprezes Syczewska.

To już drugi w ostatnim czasie wygrany przez Jagiellonię przetarg na dzierżawę nieruchomości przeznaczonych pod boiska piłkarskie. Niespełna miesiąc temu, klub wygrał postępowanie na 30-letnią dzierżawę od miasta 4,5 ha działki w pobliżu planowanego lotniska na Krywlanach. Niestety z powodu sąsiedztwa pasa startowego, klub musi się liczyć z dużą liczbą ograniczeń inwestycyjnych. Przede wszystkim przyszłą koncepcje ośrodka piłkarskiego musi zaakceptować Urząd Lotnictwa Cywilnego. A zgoda będzie zależeć od wielu czynników, np. wysokości proponowanej zabudowy. Część nieruchomości znajduje się bowiem w obszarze startów i lądowań samolotów. Tam nie mogą powstać obiekty wyższe niż 2 metry. Klubowi zależy, by na Krywlanach wybudować co najmniej 3 pełnowymiarowe boiska trawiaste, kilka „orlików” oraz budynki z szatniami. Wiadomo już, że z powodu ograniczeń nie uda się tam zbudować ani boisk krytych, ani zamontować profesjonalnego systemu oświetleniowego. Obecnie w tej sprawie trwają jeszcze po stronie magistratu poprzetargowe procedury administracyjne.

W szkółce piłkarskiej Jagi trenuje obecnie 13 grup młodzieżowych skupiających 300 zawodników. Ponieważ obecnie nie ma ośrodka szkoleniowego z prawdziwego zdarzenia, a treningi odbywają się w różnych częściach Białegostoku, co jest uciążliwe dla dzieci i ich rodziców.

Wygranie przetargów na te dwie nieruchomości pozwoli klubowi starać się o specjalne granty na rozwój infrastruktury sportowej w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Terminy złożenia potrzebnych dokumentów mijają w połowie miesiąca.

- Będziemy aplikować o te środki. Liczymy, że dzięki nim uda się nam tak szybko jak to możliwe rozpocząć inwestycje – dodaje wiceprezes Syczewska.