11 08.17 01:14
Nowszy wpis Starszy wpis

Kolejny rywal - Korona Kielce

Po emocjach związany z rywalizację w Pucharze Polski czas na powrót do ligowej rzeczywistości. W niedzielę piłkarze Jagiellonii zmierzą się na wyjeździe z Koroną Kielce. Oto przedstawienie naszego najbliższego przeciwnika.

Klub Korona Kielce założony został w 1973 roku w wyniku połączenia dwóch mniejszych: Iskry Kielce i SHL Kielce. Początkowo Korona występowała w lidze okręgowej, z czasem zaczęła powoli wspinać się na kolejne szczeble rozgrywek. Do I ligi (dzisiejsza Ekstraklasa) kielecka drużyna awansowała w 2005 roku, a w sezonie 2006/2007 zagrała nawet w finale Pucharu Polski, w którym przegrała 0:2 z Dyskobolią Groclin Grodzisk Wielkopolski. Rok później klub został zdegradowany w związku z aferą korupcyjną, ale po roku gry na niższym szczeblu, Korona wróciła do najwyższej klasy rozgrywkowej i występuje w niej do dzisiaj.

Po pierwszym w historii klubu awansie do pierwszej ósemki w systemie ESA37, w Koronie dość niespodziewanie doszło latem do sporych przetasowań, spowodowanych głównie ze zmianami właścicielskimi. Nowym właścicielem został Niemiec Dieter Burdenski, a nowym prezesem Krzysztof Zając. Jedną z ich pierwszych decyzji była zmiana na stanowisku szkoleniowca. Trenera Roku w Ekstraklasie, Macieja Bartoszka, zastąpił Włoch Gino Lettieri.

Sporych zmian nie zabrakło także wśród zawodników. Z klubu odeszli m.in. Milan Borjan, Rafał Grzelak, Miguel Palanca, Serhij Pilipczuk, Iljan Micanski, Vladislavs Gabovs, Vanja Marković czy Bartosz Kwiecień, który zdecydował się na przejście do Jagiellonii. W ich miejsce sprowadzono głownie piłkarzy, których polska Ekstraklasa będzie miała okazję dopiero poznać. Zlatan Alomerović, Angelos Argyris, Shawn Barry, Goran Cvijanović, Michael Gardawski, Ivan Jukić, Matthias Hamrol, Nika Kaczarawa, Elia Soriano czy Adnan Kovacević to zawodnicy dla zdecydowanej większości kibiców w Polsce dość anonimowi, aczkolwiek to dopiero boisko pokaże, czy ich sprowadzenie będzie dobrym ruchem ze strony kielczan. Nowymi nabytkami Korony są też Łukasz Kosakiewicz z Chojniczanki Chojnice oraz Fabian Burdenski, który w swoim CV ma epizod w Wiśle Kraków.

Korona w pierwszych czterech meczach zgromadziła na swoim koncie pięć punktów, a w czwartek po dogrywce pokonała również Zagłębie Sosnowiec w Pucharze Polski. Śmiało można jednak stwierdzić, że ten dorobek mógł być zdecydowanie bardziej okazały, gdyż stratę „oczek” w starciach z Zagłębiem Lubin (0:1) i Arką Gdynia (0:0) podopieczni Lettieriego zawdzięczają tylko i wyłącznie swojej nieskuteczności. Włoski trener w niedzielę nie będzie mógł ponownie skorzystać z dwóch liderów zespołu z poprzedniego sezonu - Radka Dejmka i Jacka Kiełba, a także Michaela Gardawskiego, którzy są kontuzjowani od dłuższego czasu. Drużyna z Kielc jednak w każdym z dotychczas rozegranych spotkań pokazywała się z dobrej strony i bardzo prawdopodobne, że nie inaczej będzie w niedzielne popołudnie, co oznacza, że Jagiellonię w Kielcach będzie czekało bardzo trudne wyzwanie.

Przewidywany skład Korony: Alomerović - Rymaniak, Barry, Kovacević, Kallaste - Żubrowski, Możdżeń - Cebula, Aankour, Jukić - Górski.