14 11.17 00:39
Nowszy wpis Starszy wpis

Z Bruk-Betem Termalicą po raz 8. [HISTORIA]

W najbliższy piątek Jagiellonia Białystok rozpocznie rundę rewanżową meczem przy Słonecznej z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza. Będzie to już ósma oficjalna konfrontacja obu ekip, a w dotychczasowych siedmiu lepsze rezultaty notowali Zółto-Czerwoni.

Historyczne pierwsze spotkanie Jagiellonii z drużyną z Niecieczy odbyło się w drugiej kolejce sezonu 2015/16. 26 lipca w Białymstoku Żółto-Czerwoni pokonali beniaminka 2:0, a bramki strzelali Maciej Gajos i Patryk Tuszyński. Dla tego ostatniego oraz dla Niki Dzalamidze był to pożegnalny występ w koszulce Jagi przed transferem do tureckiego Caykur Rizespor. W rewanżu z kolei lepsi okazali się piłkarze Piotra Mandrysza. W przełożonym meczu, który w pierwotnym terminie nie odbył się z powodu obfitych opadów śniegu, Termalica wygrała 2:0 po trafieniach Dawida Sołdeckiego oraz Wojciecha Kędziory. Ta druga bramka wywołała zresztą wiele kontrowersji, jako że niecieczanie zdobyli ją w sposób, delikatnie ujmując, niemieszczący się w ramach zasad gry fair play. 

Oba zespoły spotkały się również w rundzie dodatkowej. W przedostatniej kolejce sezonu Jagiellonia była już pewna utrzymania w najwyższej klasie rozgrywkowej na kolejny sezon, podczas gdy Niecieczanie to utrzymanie wywalczyli wygrywając w Białymstoku 1:0. Jedynego gola dla Słoników strzelił... obrońca Jagiellonii Igors Tarasovs.

W pierwszym meczu poprzedniego sezonu, rozegranym w Niecieczy, padł bezbramkowy remis. Oba zespoły miały w tym spotkaniu okazję do strzelenia zwycięskiego gola. W zespole Żółto-Czerwonych najlepszych z nich nie wykorzystali Łukasz Burliga i Damian Szymański. W rewanżu w Białymstoku padła jedna bramka, na szczęście dla Jagiellonii. W samej końcówce rzut karny podyktowany za faul na Piotrze Tomasiku wykorzystał Cillian Sheridan, dzięki czemu Jaga zwyciężyła 1:0.

Bardzo wiele emocji było w spotkaniu rozegranym na obiekcie Słoni w przedostatniej kolejce rozgrywek 2016/17. Walcząca o mistrzostwo Polski Jaga do przerwy pewnie prowadziła z Bruk-Bet Termalicą 2:0 po dwóch bramkach Cilliana Sheridana. Po przerwie jednak gospodarze wzięli się do pracy. Piękny strzał z dystansu Vlastimira Jovanovicia przyniósł im gola kontaktowego, a po chwili szansę na bramkę wyrównującą dał im sędzia Krzysztof Jakubik, przyznając rzut karny za "padolino" Patrika Misaka. W decydującym momencie jednak wspaniałą interwencją popisał się Marian Kelemen, który obronił strzał Mateusza Kupczaka, a Jagiellonia ostatecznie triumfowała w Niecieczy 2:1.

Starcie w Niecieczy otworzyło Jagiellonii sezon ligowy 2017/18. W pierwszym meczu nowych rozgrywek, pomiędzy dwoma spotkaniami w eliminacjach Ligi Europy z azerską Gabalą i zarazem w debiucie trenera Ireneusza Mamrota w Ekstraklasie Jaga zwyciężyła Bruk-Bet Termalicę 1:0 po bramce Łukasza Sekulskiego, który wykorzystał rzut karny podyktowany za faul Kamila Słabego na Fiodorze Cernychu. To było trzecie z rzędu zwycięstwo Żółto-Czerwonych nad popularnymi Słoniami.

Wszystkie oficjalne mecze Jagiellonii z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza:

Ekstraklasa:

26.07.2015r., Jagiellonia Białystok - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:0 (1:0)
16.12.2015r., Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Jagiellonia Białystok 2:0 (0:0)
11.05.2016r., Jagiellonia Białystok - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 0:1 (0:0)
16.10.2016r., Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Jagiellonia Białystok 0:0
02.04.2017r., Jagiellonia Białystok - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:0 (0:0)
28.05.2017r., Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Jagiellonia Białystok 1:2 (0:2)
16.07.2017r., Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0)

Ogółem rozegrano 7 spotkań, z czego:

Zwycięstwa Jagiellonii: 4.
Remisy: 1.
Zwycięstwa Bruk-Bet Termaliki: 2.

Bilans bramek: 6:4 dla Jagiellonii.