10 07.18 17:57

Zwycięstwo na koniec przygotowań

Piłkarze Jagiellonii Białystok zwycięstwem zakończyli letnie sparingi przed sezonem 2018/19. We wtorek w Gniewinie podopieczni Ireneusza Mamrota pokonali Dinamo Bukareszt 4:1 po golach Cilliana Sheridana, Ivana Runje, Arvydasa Novikovasa i Romana Bezjaka.

Liczne kontuzje sprawiły, że końcówka przygotowań Żółto-Czerwonych do nowych rozgrywek została nieco zaburzona – zgrupowanie w Gniewinie zostało skrócone z czterech do trzech dni i ostatecznie nasz zespół miał rozegrać tylko jeden sparing. Starcie z Dinamem Bukareszt miało być dla Jagiellończyków małą próbą generalną przed nowym sezonem.

Wtorkowe spotkanie rozpoczęło się świetnie dla Żółto-Czerwonych. Już w trzeciej minucie gry po podaniu Piotra Wlazły celnie uderzył Rafał Grzyb i choć bramkarz Dinama zdołał odbić piłkę, to skuteczną dobitką popisał się Cillian Sheridan, otwierając wynik spotkania.

W kolejnych minutach rywale próbowali wyrównać. Najpierw głową w dobrej sytuacji niecelnie uderzył Mihai Popescu, a chwilę później uderzenie zza pola karnego Ricardo Grigore również minęło bramkę Kelemena. W odpowiedzi strzał z powietrza Rafała Grzyba poszybował nad poprzeczką bramki Rumunów.

Po emocjonujących pierwszych 10 minutach gry Żółto-Czerwoni przejęli kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami i od czasu do czasu atakowali bramkę rywala. Po podaniu Jakuba Wójcickiego sam na sam z bramkarzem znalazł się Cillian Sheridan, jednak był na spalonym. Chwilę później Irlandczyk rozegrał dobrą akcję z Rafałem Grzybem i Piotrem Wlazło, ale ten ostatni ostatecznie uderzył nad poprzeczką. W kolejnych minutach w polu karnym zablokowany został Rafał Grzyb, a dwa kolejne uderzenia Tarasa Romanczuka były niecelne. Rywale z kolei odpowiedzieli niecelnym strzałem z dystansu Deiana Sorescu.

W końcówce pierwszej części gry oba zespoły znowu się przebudziły. W Jadze najaktywniejszy był Cillian Sheridan. Irlandczyk najpierw uderzył nad poprzeczką bramki Dinama, następnie podał od Przemysława Frankowskiego, którego strzał obronił golkiper rywali, aż wreszcie sam trafił głową do siatki po centrze Piotra Wlazły, ale zdaniem sędziów był na spalonym. Pomiędzy tymi sytuacjami dwa strzały rywali dobrze obronił Marian Kelemen i do przerwy Jaga zasłużenie prowadziła z zespołem z Bukaresztu 1:0.

Druga połowa rozpoczęła się dla Jagi równie dobrze, jak pierwsza. Już cztery minuty po przerwie z rzutu rożnego dokładnie dośrodkował Guilherme, a celnym strzałem głową wynik na 2:0 podwyższył Ivan Runje.

Tuż po tej akcji strzał z dystansu zawodnika Dinama odbił Marian Kelemen, a kilka minut później Żółto-Czerwoni dołożyli trzeciego gola. Był on autorstwa Arvydasa Novikovasa, który odebrał piłkę jednemu z rywali i po indywidualnej akcji pokonał Vlada Mitiu.

Po zmianie stron akcje bramkowe przeplatały się z kolejnymi zmianami dokonywanymi przez trenerów obu drużyn. W 66. minucie rywale po dobrze rozegranym rzucie wolnym i trafieniu Denisa Ciobotariu zdołali zmniejszyć straty, ale już sześć minut później bardzo ładnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Roman Bezjak i było 4:1.

Wynik już się nie zmienił, choć oba zespoły miały w końcówce swoje szanse. Z jednej strony sytuację sam na sam z napastnikiem rywali wybronił Grzegorz Sandomierski, a z drugiej po akcji z Romanem Bezjakiem minimalnie się pomylił Szymon Łapiński.

Ostatecznie Jagiellonia Białystok pokonała Dinamo Bukareszt 4:1 i pozytywnym akcentem zakończyła serię letnich sparingów przed sezonem 2018/19. Żółto-Czerwoni przerwali w ten sposób serię dziewięciu kolejnych sparingowych porażek z rywalami z Rumunii. Pierwszy mecz ligowy czeka drużynę Ireneusza Mamrota 20 lipca, gdy podejmie ona przy Słonecznej Lechię Gdańsk.