08 11.18 13:15

Z Lechem Poznań po raz 40. [HISTORIA]

Niedzielny mecz Jagiellonii Białystok z Lechem Poznań będzie już 40. oficjalną potyczką obu drużyn. Warto zaznaczyć, że przy Słonecznej Żółto-Czerwoni nie przegrali od ponad pięciu lat i sześciu spotkań ligowych.

Do pierwszej konfrontacji obu ekip doszło w sierpniu 1987 roku. Lechici przed własną publicznością pokonali beniaminka 1:0, a jedyną bramkę zdobył Henryk Miłoszewicz. W meczu rewanżowym na wiosnę 1988 roku białostoczanie w pełni zrewanżowali się poznaniakom, wygrywając również 1:0 po bramce Dariusza Czykiera.

W kolejnym sezonie, jesienią 1988 roku w Poznaniu zwyciężyli gospodarze 1:0 po bramce Jerzego Kruszczyńskiego, który zanim wpisał się na listę strzelców nie wykorzystał rzutu karnego. Białostoczanie wystąpili w tym meczu bez siedmiu zawodników z podstawowego składu. Gospodarze mogli wygrać zdecydowanie wyżej, jednak byli chyba już myślami przed meczem Pucharu Zdobywców Pucharów ze słynną Barceloną. W meczu rewanżowym w czerwcu 1989 roku Jagiellończycy zostali rozgromieni na własnym stadionie aż 4:1 i była to pierwsza porażka Jagi w rozgrywkach I ligi za minus jeden punkt (wówczas punkt odejmowano za przegrane różnicą trzech i więcej bramek). Honorową bramkę dla Jagiellonii zdobył niezawodny Jacek Bayer i było to ostatnie trafienie tego napastnika w żółto-czerwonych barwach na najwyższym szczeblu rozgrywkowym.

W kolejnym sezonie w Białymstoku padł remis 1:1, zaś w rewanżu Lech wygrał pewnie 3:0. W obu tych spotkaniach w barwach Kolejorza wystąpił były zawodnik Jagiellonii, Dariusz Bayer. W sezonie 1992/93 oba spotkania zakończyły się prawdziwym pogromem Jagiellończyków. Zarówno w Białymstoku, jak i Poznaniu Kolejorz wygrał po 5:0.

Na następne spotkania obu zespołów czekaliśmy osiem lat i doszło do nich aż czterokrotnie. Zanim oba zespoły zmierzyły się ze sobą w rozgrywkach drugoligowych, los skojarzył je w II rundzie Pucharu Ligi. Po porażce na własnym stadionie 0:3, żółto-czerwoni w rewanżu wygrali 2:1, jednak było to za mało, by wyeliminować Lechitów. W spotkaniach ligowych Jagiellonia jako beniaminek zremisowała w Białymstoku z walczącym o powrót do ekstraklasy Lechem 1:1. Prowadzenie dla gości w 72. minucie zdobył Paweł Wojtala, zaś wyrównał w ostatniej akcji meczu Paweł Sobolewski. W rewanżu zwyciężyli poznaniacy 1:0, po bramce Michała Golińskiego.

W  sezonie 2007/08 Jagiellonia po pięknym meczu pokonała 4:2 faworyzowanego Lecha. Spotkanie miało wiele dramaturgii i ostatecznie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy. W tym meczu Marcin Kikut oraz Mariusz Dzienis strzelili bramki samobójcze. W rewanżu wyrównany pojedynek toczył się do stanu 1:1. Wówczas do akcji wkroczył sędzia Mariusz Podgórski z Wrocławia, który dał Jagiellonii dwie czerwone kartki "z kapelusza". Jaga nie była wtedy w stanie podjąć rywalizacji i ostatecznie przegrała 1:6. - Ciężko zdobyć punkty, gdy gra się w dziewięciu przeciw czternastu (jedenastu zawodników + trzech sędziów - red.) - skomentował "występ" arbitrów jeden z komentatorów stacji Canal+.

Jesienią 2008 Jagiellonia przegrała z Lechem przed własną publicznością 0:3. Dwie bramki były dziełem poznaniaków (Manuel Arboleda i Semir Štilić), natomiast trzeciego gola dołożył pomocnik Jagiellonii Everton Antonio Pereira, kierując głową futbolówkę do własnej bramki. Wiosną lepszy również okazał się Lech. Gospodarze wygrali dzięki bramce zdobytej przez Roberta Lewandowskiego na początku drugiej połowy.

W sezonie 2009/10 Kolejorz wygrał w Białymstoku po prawdziwym horrorze. Białostoczanie prowadzili już 2:0 po trafieniach Tomasza Frankowskiego i Remigiusza Jezierskiego, jednak ostatecznie przegrali 2:3. Gole dla Lecha w tym meczu zdobyli Lewandowski, Peszko i Arboleda. Rewanż wiosną w Poznaniu przy ul. Bułgarskiej 2:0 wygrali gospodarze, po bramkach Lewandowskiego i Mikołajczaka.

1 sierpnia 2010 roku w Płocku odbył się mecz o Superpuchar Polski. Jagiellonia pokonała w nim Lecha 1:0 po golu Frankowskiego i tym samym wywalczyła drugie trofeum w historii klubu (wcześniej, w maju zdobyła Puchar Polski). Kilkanaście dni później oba zespoły zmierzyły się w Białymstoku w ramach rozgrywek ekstraklasy - ten mecz Jagiellonia wygrała 2:0, a gole strzelili Frankowski i Kamil Grosicki. W rewanżu na wiosnę w identycznym stosunku wygrał Kolejorz, po dwóch bramkach Semira Štilicia.

W sezonie 2011/12 na jesieni Lech rozgromił przed własną publicznością Jagę aż 4:1. Trzy bramki dla zwycięzców zdobył Artjom Rudniew, zaś jedną dołożył Aleksandar Tonev. Honorowe trafienie dla Żółto-Czerwonych zaliczył Dawid Plizga. W rewanżu Jaga wygrała 2:0, po bramkach Tomasza Frankowskiego i Grzegorza Rasiaka. Była to pierwsza wygrana Żółto-Czerwonych pod wodzą trenera Tomasza Hajty.

Pierwsze spotkanie sezonu 2012/13 przeszło do historii, gdyż Żółto-Czerwoni wreszcie odczarowali stadion przy Bułgarskiej. Po bramkach Michała Pazdana i Alexisa Norambueny Jagiellończycy wygrali 2:0. W rewanżu w Białymstoku lepszy okazał się Kolejorz, wygrywając 1:0 po bramce Gergo Lovrencsicsa.

Mecz z jesieni sezonu 2013/14 rozpoczął się od awarii jupiterów, jak się później okazało był to dobry omen dla Żółto-Czerwonych, którzy pokonali Kolejorza 2:0, przerywając serię trzech kolejnych porażek przed własną publicznością. Bramki w tym meczu zdobyli Dani Quintana i Dawid Plizga. O rewanżu Żółto-Czerwoni chcieliby jak najszybciej zapomnieć. Po raz drugi w historii nasz zespół został rozgromiony na stadionie przy ul Bułgarskiej w Poznaniu w stosunku 1:6. Na gole Łukasza Teodorczyka (trzy), Kaspera Hämäläinena, Dawida Kownackiego i Gergő Lovrencsicsa Jaga odpowiedziała honorowym trafieniem z rzutu karnego Daniego Quintany. Po tym spotkaniu doszło do zmiany na stanowisku trenerskim w naszym klubie, Piotra Stokowca zastąpił Michał Probierz.

W pierwszym meczu sezonu 2014/15 przy ul. Słonecznej w Białymstoku triumfowali podopieczni Michała Probierza, dzięki bramce Mateusza Piątkowskiego już w 5. minucie gry. W tym spotkaniu po raz ostatni w Żółto-Czerwonych barwach wystąpił Hiszpan, Dani Quintana. Półtora miesiąca później oba zespoły zmierzyły się ze sobą w 1/8 finału Pucharu Polski. Tu atut własnego boiska wykorzystali poznaniacy, którzy już po 7. minutach prowadzili 2:0 (bramki Sadajew i Linetty). Szybko stracone gole nie załamały Jagiellończyków i po 25 minutach był remis, dzięki trafieniu Macieja Gajosa i samobójczej bramce Arajuuriego. W regulaminowym czasie wynik meczu nie uległ już zmianie, zaś w dogrywce lepsi okazali się gospodarze i po trafieniach Douglasa oraz drugim Linettego wygrali ostatecznie 4:2.

Na wiosnę w lidze mieliśmy aż dwa spotkania na stadionie przy Bułgarskiej. W meczu rundy zasadniczej aż do 86. minuty zapowiadało się, że po raz pierwszy w historii spotkań między tymi klubami padnie bezbramkowy remis. Wówczas jednak ładnym strzałem zza pola karnego Krzysztofa Barana pokonał Barry Douglas, a w 90. minucie wynik meczu na 2:0 z rzutu karnego ustalił Tomasz Kędziora, po tym jak chwilę wcześniej Łukasz Tymiński sfaulował w polu karnym Szymona Pawłowskiego. W rundzie mistrzowskiej Jagiellończycy potrafili skutecznie się zrewanżować. Choć przegrywali 0:1 po bramce z ewidentnego spalonego Dawida Kownackiego, za sprawą dwóch goli Patryka Tuszyńskiego i trafienia z rzutu wolnego Macieja Gajosa ostatecznie odwrócili losy pojedynku i zwyciężyli 3:1.

W rozgrywkach 2015/16 oba mecze z Lechem padły łupem Jagiellonii. Jesienią w Białymstoku Jagiellonia pokonała skromnie pogrążonego w kryzysie mistrza Polski 1:0, a jedynego gola dla Żółto-Czerwonych strzelił wówczas Przemysław Frankowski. Jeszcze lepiej było wiosną w Poznaniu, gdzie Jagiellonia za sprawą bramek Igorsa Tarasovsa i Piotra Tomasika z rzutu karnego ograła Kolejorza 2:0.

Dobra seria w spotkaniach z Kolejorzem trwała również dalej, za sprawą kolejnych wygranych w sezonie 2016/17. Przy Bułgarskiej dwa gole dla Jagi strzelił Konstantin Vassiljev, który zapewnił drużynie Michała Probierza triumf nad Lechem 2:0. Zimą przy Słonecznej było za to 2:1. Jagiellonię na prowadzenie wyprowadził wówczas Karol Świderski, ale tuż przed przerwą za sprawą serii pomyłek sędziego Daniela Stefańskiego goście zdołali doprowadzić do remisu bramką Paulusa Arajuuriego. Ostatnie słowo należało jednak do Żółto-Czerwonych. W drugiej części gry zwycięskiego gola dla Jagi strzelił Fiodor Cernych.

Równo pół roku później obie ekipy spotkały się również przy Słonecznej w ostatniej kolejce rundy finałowej, która miała przesądzić o tym, kto zostanie mistrzem Polski, a kto zagra w europejskich pucharach. Wobec bezbramkowego remisu w meczu w Warszawie pomiędzy Legią Warszawa a Lechią Gdańsk, Żółto-Czerwoni przy zwycięstwie mogli zdobyć tytuł, a przy porażce znaleźć się nawet poza podium. Pierwsza połowa zapowiadała wielki smutek na zakończenie tak dobrego sezonu w wykonaniu drużyny Michała Probierza. Najpierw kontrę Lecha wykorzystał Radosław Majewski, a niedługo przed przerwą drugiego gola dla Kolejorza strzelił Łukasz Trałka. Wynik 0:2 utrzymywał się aż do kwadransa przed końcem spotkania. Żółto-Czerwonym tlen podłączył Jacek Góralski i nasz zespół ruszył po kolejne trafienia. Gol bohatera tego meczu, Arvydasa Novikovasa, sprawił, że Jagiellonia wskoczyła na drugie miejsce w tabeli, była o gola od mistrzostwa i wciąż miała o koło 10 minut na strzelenie decydującej bramki. Było naprawdę blisko, bo po strzale z dystansu Piotrka Tomasika piłka minęła o centymetry słupek bramki Matusa Putnocky’ego, ale ostatecznie mecz zakończył się remisem 2:2. Remisem, który dał Jagiellonii historyczne wicemistrzostwo Polski.

Kolejnym podziałem punktów zakończyło się pierwsze spotkanie przy Słonecznej już w sezonie 2017/18. Lech ponownie przez długi czas prowadził 1:0 po bramce z rzutu wolnego Darko Jevticia, ale w samej końcówce do wyrównania doprowadził, a jakże, Arvydas Novikovas i mecz zakończył się wynikiem 1:1. O wiosennym starciu przy Bułgarskiej Żółto-Czerwoni najchętniej chcieliby zapomnieć. Po odniesieniu pięciu zwycięstw z rzędu Jagiellończycy w Poznaniu prowadzili 1:0 po bramce Arvydasa Novikovasa, ale później strzelali już tylko gospodarze. Christian Gytkjaer, Emir Dilaver, Darko Jevtić, Kamil Jóźwiak i Łukasz Trałka przesądzili o wygranej Kolejorza aż 5:1. Rewanż za tę wysoką porażkę przyszedł jednak dwa miesiące później, gdy już w rundzie finałowej Jaga pewnie triumfowała przy Bułgarskiej 2:0 po golach Cilliana Sheridana i Bartosza Kwietnia, eliminując Lecha z walki o tytuł mistrza Polski.