06 12.18 10:42

Z Wisłą Kraków po raz 44. [HISTORIA]

W sobotę piłkarze Jagiellonii Białystok i Wisły Kraków zmierzą się w spotkaniu oficjalnym już po raz 44. Oto, jak się przedstawia dotychczasowa historia meczów Żółto-Czerwonych z Białą Gwiazdą.

Pierwsze spotkanie Jagiellonii z Wisłą miało miejsce 15 września 1985 roku, kiedy to jeszcze w II lidze (obecnej I) Jaga przegrała z Biała Gwiazdą 0:1 po bramce Smagacza. Jeszcze w tym samym sezonie Żółto-Czerwonym udało się jednak skutecznie zrewanżować krakowianom, wygrywając na wyjeździe 3:1 po dwóch trafieniach Jacka Bayera i jednym Michalewicza.

Na pierwsze starcie w ramach I ligi (obecnej Ekstraklasy) trzeba było czekać do sezonu 1988/89, gdy Jagiellonia pokonała Wisłę przy Reymonta 1:0, a jedynego gola strzelił niezawodny Jacek Bayer. Co ciekawe, aż do października 2014 roku była to jedyna wygrana Jagi na stadionie Białej Gwiazdy.

Wisła przez długi czas była dla Jagiellonii w Ekstraklasie bardzo niewygodnym rywalem, co potwierdzają kolejne wyniki: 0:0 (1988/89), 1:1, 0:3 (oba 1989/90), 3:6, 0:1 (oba 1992/93). Równie nierewelacyjnie swoją przygodę w meczach z Białą Gwiazdą Żółto-Czerwoni rozpoczęli po swoim powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej w 2007 roku. W sezonie 2007/08 przy Reymonta podopieczni Artura Płatka przegrali sromotnie aż 0:5 (dwa gole Zieńczuka, po jednym dodali Paulista i bracia Brożkowie), a w rewanżu w Białymstoku ulegli 1:2 (na bramki Matusiaka i Zieńczuka odpowiedział tylko Tumicz).

Obie drużyny spotkały się wtedy także w ćwierćfinale Pucharu Ekstraklasy, gdy na Podlasiu padł remis 1:1 po bramce w 90. minucie Vuka Sotirovicia, ale w drugim spotkaniu Biała Gwiazda zwyciężyła już aż 5:0.

Jesienią sezonu 2008/09 w Białymstoku 2:0, po bramkach Mauro Cantoro i Rafała Boguskiego, wygrała Wisła. W wiosennym rewanżu Biała Gwiazda ponownie sięgnęła po komplet punktów, a zwycięstwo krakowianom zapewnił już na początku meczu Marcin Baszczyński, pokonując niekonwencjonalnym strzałem Rafała Gikiewicza.

W sezonie 2009/10 Jagiellonia przegrała jesienią na wyjeździe z Wisłą 1:2. Krakowianie, ze względu na remont swojego obiektu, zmuszeni byli podjąć Jagę na Stadionie Ludowym w Sosnowcu. Wiślacy wygraną praktycznie zapewnili sobie w pierwszej połowie, kiedy Gikiewicza pokonali Junior Díaz oraz Paweł Brożek. W końcówce spotkania białostoczanie strzelili honorowego gola, a pomógł im w tym bramkarz rywali - Mariusz Pawełek, który skierował piłkę do własnej bramki, po strzale Remigiusza Jezierskiego. W wiosennym rewanżu padł bezbramkowy remis.

W rundzie jesiennej sezonu 2010/11 Jagiellonia pokonała Wisłę po 22 latach. Spotkanie w Białymstoku lepiej rozpoczęli krakowianie, którzy objęli prowadzenie po strzale Pawła Brożka. Żółto-czerwoni nie złożyli jednak broni i dzięki superduetowi napastników Kamil Grosicki-Tomasz Frankowski strzelili dwie bramki, zapewniając sobie zwycięstwo i po raz pierwszy w historii pozycję lidera ekstraklasy. Przed meczem rewanżowym liderem była już jednak Biała Gwiazda, a dzięki wygranej z Jagą 2:0 (po golach Kirma i Genkowa) powiększyła przewagę nad swym rywalem do 8 punktów. W meczu tym rzutu karnego nie wykorzystał Tomasz Frankowski, który najlepsze lata swojej kariery spędził właśnie przy Reymonta.

Bohaterem pierwszego meczu obu zespołów w sezonie 2011/12, rozegranego w październiku w Krakowie, okazał się niestety sędzia Adam Lyczmański z Bydgoszczy. Jagiellończycy rozgrywali na boisku aktualnych mistrzów Polski doskonałe zawody i od 57. minuty, po bramce Janka Pawłowskiego, prowadzili 1:0. Niestety w ostatnich dziesięciu minutach stracili trzy gole i przegrali 1:3. Spory udział przy bramce wyrównującej dla Wisły miał wspomniany arbiter, który nie odgwizdał ewidentnego faulu na naszym bramkarzu. Jeszcze wcześniej, bo w pierwszej połowie pan Lyczmański nie podyktował również ewidentnego rzutu karnego po faulu na Tomaszu Kupiszu. Bramki dla gospodarzy w tamtym meczu zdobyli - David Biton, Cwetan Genkow oraz Andraž Kirm.

Na rewanż Wisła przyjechała do Białegostoku z Michałem Probierzem na ławce trenerskiej, dla którego była to pierwsza wizyta przy Słonecznej, odkąd pożegnał się z Jagiellonią. Żółto-Czerwoni okazali się mało gościnni dla swego byłego szkoleniowca i po przepięknej bramce Macieja Makuszewskiego wygrali 1:0. Zwycięstwo mogło być bardziej okazałe, jednak Alexis Norambuena nie wykorzystał rzutu karnego (Sergei Pareiko obronił).

W sezonie 2012/13 jesienią w Krakowie zanotowano bezbramkowy remis. Zanim rozegrano mecz rewanżowy na wiosnę los skojarzył oba zespoły w ćwierćfinale Pucharu Polski. Oba mecze na swoją korzyść rozstrzygnęła Wisła, wygrywając 2:0 w Krakowie i 4:2 w Białymstoku, a katem Żółto-czerwonych okazał się Rafał Boguski, który w dwumeczu strzelił trzy bramki. W kwietniu w meczu ligowym Jagiellonia w Białymstoku prowadziła już 2:0 po bramkach Macieja Gajosa i Dawida Plizgi, by ostatecznie zremisować 2:2. Gole dla gości zdobyli Emmanuel Sarki oraz oczywiście Boguski.

Pierwsze spotkanie sezonu 2013/14, rozegrane w sierpniu w Krakowie zakończyło się również remisem, tym razem 1:1. Gospodarze objęli prowadzenie po strzale Patryka Małeckiego, do remisu doprowadził w ostatniej minucie meczu niezawodny na początku sezonu Bekim Balaj, bezpośrednim uderzeniem z rzutu wolnego. Rewanż rozegrany jeszcze na jesieni w Białymstoku to koncertowa gra Jagi, która rozbiła Białą Gwiazdę 5:2. Dwie bramki dla naszego zespołu zdobył Mateusz Piątkowski, zaś po jednej Rafał Grzyb, Dawid Plizga i Adam Dźwigała. Rywale odpowiedzieli trafieniami Pawła Brożka i Arkadiusza Głowackiego.

W pierwszym spotkaniu sezonu 2014/15 Żółto-Czerwoni przerwali trwającą od 26 lat serię spotkań bez wygranej pod Wawelem. Po bramkach Michała Pazdana i Mateusza Piątkowskiego Jaga wygrała 2:0. W rewanżu w Białymstoku padł remis 2:2. Na początku meczu prowadzenie objęli Jagiellończycy, po trafieniu Patryka Tuszyńskiego. Po przerwie goście zadali dwa ciosy, po strzałach Pawła Brożka i Wilde-Donalda Guerriera. Bramkę na wagę remisu w czwartej minucie doliczonego czasu gry zdobył Tuszyński. To nie był koniec spotkań Jagiellończyków z Białą Gwiazdą w tych rozgrywkach, bowiem w maju odbył się trzeci pojedynek tych drużyn, w grupie mistrzowskiej. W trakcie meczu, w trakcie którego świętowano również 95-lecie naszego Klubu, Jaga długo przegrywała ze swoim rywalem 0:1, ale dzięki bramkom w samej końcówce Patryka Tuszyńskiego oraz Jana Pawłowskiego w dramatycznych okolicznościach zwyciężyła 2:1.

W rozgrywkach 2015/16 Jagiellonia z Wisłą mierzyły się trzykrotnie i za każdym razem górą z tych starć wychodziła Biała Gwiazda, która strzeliła w nich aż 10 goli. Obie drużyny po raz pierwszy zmierzyły się w październiku na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Choć Jaga jako pierwsza wyszła na prowadzenie dzięki bramce głową Igorsa Tarasovsa, to kolejne gole zdobywali już tylko goście. Wyrównał z karnego Paweł Brożek, dwa gole dołożył Maciej Jankowski, a wynik na 4:1 ustalił Wilde-Donald Guerrier. Po tym spotkaniu trener Michał Probierz oddał się do dyspozycji zarządu, ale działacze Jagi nawet nie myśleli o zmianie szkoleniowca.

Choć wydawało się, że w rewanżu w Krakowie może być tylko lepiej, to rzeczywistość okazała się brutalna. Już w 10. minucie gry czerwoną kartką został ukarany Igors Tarasovs, a w przewadze Wiślacy dali popis ofensywnej piłki. Dwa gole strzelił Paweł Brożek, po jednym dołożyli Maciej Sadlok, Rafał Wolski i Rafał Boguski, a Jagę stać było tylko na gola honorowego autorstwa Karola Świderskiego, przez co mecz zakończył się porażką Żółto-Czerwonych 1:5. Żeby tego było mało, również trzeci pojedynek w grupie spadkowej zakończył się wygraną zespołu z Krakowa, który tym razem triumfował 1:0 po trafieniu Pawła Brożka. Jagiellończycy mieli sporo sytuacji, aby zdobyć punkty pod Wawelem, ale ich nieskuteczność im to uniemożliwiła, niemniej jednak to dzień po tym pojedynku mogli cieszyć się z pewnego utrzymania w elicie.

W sezonie 2016/17 udało się przerwać krótką serię złych wyników w meczach z Białą Gwiazdą. We wrześniowym meczu przy Słonecznej, przy komplecie 18 tysięcy kibiców, Jagiellonia pokonała Wisłę 2:1. Pierwszego swojego gola dla Jagi strzelił w tym pojedynku Dmytro Chomczenowski, a po przerwie fantastycznym strzałem z dystansu popisał się Konstantin Vassiljev. Gości tego dnia stać było jedynie na gola honorowego autorstwa Patryka Małeckiego, choć w końcówce nie brakowało wielkich emocji. Najpierw rzutu karnego nie wykorzystał Piotr Tomasik, a w ostatniej akcji meczu przed stratą punktów Jagę uchronił Marian Kelemen, broniąc uderzenie Rafała Boguskiego.

Wiosną z kolei Wiślacy zdołali wziąć skuteczny rewanż na Jadze i przy Reymonta zasłużenie zwyciężyli 3:1 po bramkach Pawła Brożka, Patryka Małeckiego i Rafała Boguskiego. Jedynego gola dla Żółto-Czerwonych strzelił wówczas Damian Szymański. Już w rundzie finałowej ponownie za to górą była Jagiellonia, która pewnie ograła rywali z Krakowa 2:0. Najpierw po fenomenalnej akcji Fedora Cernycha do siatki gości trafił Cillian Sheridan, a w samej końcówce skuteczny kontratak wykończył Dmytro Chomczenowski.

W pierwszym meczu poprzedniego sezonu w Krakowie padł bezbramkowy remis. Żółto-Czerwoni mieli przez większość czasu sporo szczęścia, gdyż kilku dobrych okazji nie wykorzystał Carlitos, ale w samej końcówce to Jaga mogła strzelić zwycięską bramkę. Znakomitą szansę miał Karol Świderski, jednak nie zdołał przesądzić o wygranej Żółto-Czerwonych. W rewanżu przy Słonecznej nasz zespół ponownie nie stracił gola, ale tym razem sam zaaplikował rywalom dwa trafienia. Przed przerwą wynik otworzył Przemysław Frankowski, po zmianie stron debiutanckiego gola dla Jagi strzelił Nemanja Mitrović, a zespół Ireneusza Mamrota pokonał Białą Gwiazdę 2:0.

W rundzie finałowej doszło do trzeciego spotkania obu drużyn. Żółto-Czerwoni na własnym boisku nie wykorzystali wielu sytuacji bramkowych (m.in. Roman Bezjak z rzutu karnego nie zdołał pokonać Juliana Cuesty), a goście okazali się zdecydowanie skuteczniejsi i po golu Zorana Arsenicia triumfowali przy Słonecznej 1:0, praktycznie zamykając Jadze drogę do mistrzostwa Polski.

Pierwsze spotkanie Jagi z Białą Gwiazdą w obecnych rozgrywkach było niezwykle wyrównane, a o wyniku ponownie zadecydowała tylko jedna bramka. Zdobył ją eleganckim uderzeniem z rzutu wolnego Arvydas Novikovas, dzięki czemu Żółto-Czerwoni wygrali skromnie 1:0.

WSZYSTKIE MECZE OFICJALNE JAGIELLONII Z WISŁĄ KRAKÓW

Ekstraklasa (dawna I liga):

31.07.1988r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1)
11.03.1989r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 0:0
27.08.1989r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:1)
04.04.1990r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 0:3 (0:2)
30.10.1992r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 6:3 (2:1)
06.06.1993r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 0:1 (0:0)
06.10.2007r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 5:0 (3:0)
12.04.2008r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 1:2 (0:1)
21.09.2008r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 0:2 (0:1)
11.04.2009r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 1:0 (1:0)
29.08.2009r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 2:1 (2:0) (mecz rozegrano w Sosnowcu)
12.03.2010r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 0:0
10.09.2010r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 2:1 (2:1)
03.04.2011r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 2:0 (1:0)
15.10.2011r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 3:1 (0:0)
07.04.2012r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 1:0 (1:0)
20.10.2012r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 0:0
20.04.2013r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 2:2 (1:0)
09.08.2013r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)
01.12.2013r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 5:2 (2:1)
03.10.2014r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:0)
06.04.2015r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 2:2 (1:0)
23.05.2015r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 2:1 (0:1)
23.10.2015r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 1:4 (1:1)
18.03.2016r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 5:1 (4:0)
06.05.2016r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 1:0 (1:0)
11.09.2016r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 2:1 (1:0)
25.02.2017r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 3:1 (2:0)
13.05.2017r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 2:0 (1:0)
30.09.2017r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 0:0
05.03.2018r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 2:0 (1:0)
29.04.2018r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 0:1 (0:0)
05.08.2018r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 1:0 (0:0)

I liga (dawna II):

15.09.1985r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 0:1 (0:1)
26.04.1986r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 1:3 (0:3)
23.08.1986r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 1:0 (1:0)
29.03.1987r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 3:0 (0:0)
20.09.1995r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 1:4 (1:2)
11.05.1996r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 4:0 (1:0)

Puchar Polski:

28.02.2013r,, Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 2:0 (2:0) - 1/4 finału, 1. mecz
12.03.2013r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 2:4 (0:2) - 1/4 finału, rewanż

Puchar Ekstraklasy:

26.02.2008r., Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 1:1 (0:0) – ¼ finału, 1. mecz
04.03.2008r., Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 5:0 (3:0) - ¼ finału, rewanż