06 12.18 13:37
Nowszy wpis Starszy wpis

Trener rywali – Maciej Stolarczyk

Od początku sezonu 2018/19 trenerem Wisły Kraków, najbliższego przeciwnika ligowego Jagiellonii, jest Maciej Stolarczyk. Oto krótka sylwetka 46-letniego szkoleniowca.

Maciej Stolarczyk jako piłkarz osiem razy wystąpił w reprezentacji Polski, a najbardziej znany jest ze swojej gry w Pogoni Szczecin (1990-99 i 2001-02) oraz Wiśle Kraków (2002-07). To właśnie z Białą Gwiazdą grający na środku i boku obrony zawodnik trzykrotnie sięgał po mistrzostwo Polski i raz po Puchar Polski.

Karierę piłkarską obecny szkoleniowiec Wisły Kraków zakończył w roku 2009 i wtedy też wrócił do Szczecina, aby przejąć zespół rezerw Pogoni, a później drużynę juniorów starszych (2009-10). Następnie został włączony do sztabu szkoleniowego pierwszego zespołu Portowców, a w sierpniu 2010 roku, po odejściu Piotra Mandrysza, miał okazję zadebiutować w roli pierwszego szkoleniowca występujących wówczas w 1. Lidze szczecinian, ale z 14 meczów oficjalnych przegrał aż 7. Przez serię aż sześciu porażek w ośmiu spotkaniach na swoim stanowisku wytrzymał jedynie trzy miesiące.

W 2012 roku Stolarczyk wrócił do Pogoni, gdzie najpierw w latach 2012-13, następnie pełnił funkcję asystenta Dariusza Wdowczyka i Jana Kociana, aż wreszcie w latach 2015-18 był dyrektorem sportowym Portowców. W międzyczasie też pracował z reprezentacją Polski do lat 20, najpierw będąc asystentem Marcina Dorny oraz Miłosza Stępińskiego, a w sezonie 2016-17 samodzielnie prowadząc ten zespół. Pod wodzą Stolarczyka Polacy wygrali trzy mecze (z Niemcami 3:0, Włochami 3:1 i Grecją 2:1), a dwa przegrali (z Niemcami 0:4 i Węgrami 0:1).

Latem obecnego roku Maciej Stolarczyk dostał szansę swojej pierwszej samodzielnej pracy trenerskiej w LOTTO Ekstraklasie. Wraz z dyrektorem sportowym Arkadiuszem Głowackim dostał za zadanie stworzyć w Wiśle Kraków solidny zespół po wyraźnym odmłodzeniu kadry zespołu. W obecnym oknie transferowym przy Reymonta zjawili się jedynie młodzi Polacy, podczas gdy wielu zawodników z zagranicy (Carlitos, Velez, Llonch, Cuesta, Brlek, Mitrović czy Bałaniuk) znaleźli sobie nowych pracodawców.

Początek w nowej pracy Stolarczyk miał bardzo dobry. Na początku sezonu jego Wisła punktowała bardzo regularnie i zachwycała obserwatorów swoją grą. Teraz jednak dopiero przed nim prawdziwe wyzwanie, czyli pierwszy poważniejszy dołek drużyny, która ostatnio dała się pokonać zarówno Arce Gdynia (1:4), jak i Miedzi Legnica (0:2), połączony z informacjami o coraz gorszym stanie finansowo-organizacyjnym klubu. Czy w tych niekorzystnych okolicznościach Wiśle Macieja Stolarczyka uda się wrócić na dobre sportowe tory? Przekonamy się w najbliższych dniach.