09 01.19 14:53
Nowszy wpis Starszy wpis

Żółto-Czerwoni wrócili z urlopów. Na początek badania

Po niespełna trzytygodniowych urlopach piłkarze Jagiellonii Białystok wrócili do pracy. Żółto-Czerwoni rozpoczęli zimowe przygotowania od tradycyjnych badań medycznych oraz treningu na siłowni.

Zespół Ireneusza Mamrota jest podzielony na dwie grupy, z których jedna ma zaplanowane badania medyczne na środę, a druga na czwartek. Na pierwszy ogień poszli kapitanowie – Taras Romanczuk oraz Rafał Grzyb.

- To już są nasze dziewiąte badania tutaj. Staramy się je modyfikować, udoskonalać oraz dokładać pewne elementy tak, żeby jeszcze dokładniej zbadać zdrowie i wydolność zawodników. Oczywiście, z jednej strony mamy pewne wytyczne sztabu szkoleniowego, które są naszym priorytetem i które musimy zrealizować, jednak z drugiej strony chcemy także wyznaczać nowe kierunki badań, żeby zadbać nie tylko o wydolność fizyczną, ale też o ogólne zdrowie i dobrobyt zawodnika. Cieszę się, że Centrum Badań Klinicznych i Uniwersytecki Szpital Kliniczny podejmują z nami współpracę i kolejne kliniki ochoczo uczestniczą w tych badaniach – opowiadał doktor Krzysztof Koryszewski, lekarz klubowy Jagiellonii.

- W tym roku jedna z naszych „stacji” uległa zmianie. Dzięki współpracy z Kliniką Alergologii robimy diagnostykę układu oddechowego, czy też badamy powysiłkowy skurcz oskrzeli, który jest również realnym problemem zawodników, na który chcemy reagować. Współpracujemy też z Kliniką Laryngologii, dzięki czemu mamy możliwość badania narządu słuchu i zewnętrznych dróg oddechowych, czyli np. badamy ograniczenie wentylacji poprzez skrzywienie przegrody nosowej czy też przerost błony maziowej w obrębie nosa. To też są, które potrafią upośledzać wydolność zawodnika. Podjęliśmy współpracę także z Kliniką Urologii i zawodnicy również pod tym kątem przeszli badania prewencyjne – dodawał Koryszewski.

Jak już było powiedziane, nowością dla Żółto-Czerwonych były m.in. badania alergologiczne i laryngologiczne.

- W badaniach przeprowadzonych w 2018 roku przez badaczy z Uniwersytetu w Kent potwierdzono, że 33% piłkarzy z Premier League i Championship ma objawy świadczące o chorobie dróg oddechowych, jaką jest astma. My dzisiaj, bazując na naszym doświadczeniu, próbujemy ocenić, czy mamy podejrzenia co do występowania tej choroby wśród zawodników Jagiellonii – mówił Mateusz Łukaszyk, starszy asystent w Klinice Alergologii.

- Badanie spirometryczne, które wykonujemy, to podstawowe badanie, dające dużo informacji na temat przepływu oraz ewentualnych jego ograniczeń w drogach oddechowych. Wykonując to badanie przed wysiłkiem i po nim, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy ogromne ilości powietrza, które w ciągu minuty przepływają przez oskrzela piłkarzy, nie wywołują skurczu tych oskrzeli i tym samym spadku parametrów spirometrycznych, a co za tym idzie – ograniczenia w przepływie powietrza, co jest jednym z objawów astmy. Takiego pacjenta bierzemy pod nasze skrzydła, aby dokładnie ocenić i ewentualnie leczyć. Trzeba pamiętać, że stwierdzenie astmy poprzez dobre jej kontrolowanie wcale nie musi ograniczać zawodnika. Przykładami takich zawodników są David Beckham, Paul Scholes, czy Frank Lampard, którym astma nie przeszkodziła w zdobywaniu trofeów – dodał.

- Przeprowadzamy badania tympanometryczne zawodników, które określają podatność błon bębenkowych oraz kondycję ucha środkowego i trąbki słuchowej. Jest to niezwykle istotny czynnik, ponieważ sprawność trąbki słuchowej ma znacznie dla odpowiedniego słuchu. Jest to badanie nieinwazyjne i obiektywne, które wykonujemy szybko, bez pomocy pacjenta. To badanie skriningowe, pozwalające określić, czy pacjent wymaga dalszej diagnostyki – powiedział z kolei doktor Jarosław Łuczaj, starszy wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

We czwartek kolejna grupa zawodników przejdzie badania medyczne, podczas gdy pozostali będą pracować na siłowni. W piątek i sobotę Żółto-Czerwoni odbędą na boisku bocznym pierwsze treningi całym zespołem, a już w niedzielę wyjadą na zgrupowanie do tureckiego Belek. Podobnie jak przed rokiem, Jagiellończycy będą przygotowywać się na obiektach Hotelu Sueno. Zgrupowanie potrwa do 1 lutego, a w tym czasie nasz zespół rozegra cztery sparingi, w których jego rywalem będą drużyny Arsenału Tuła (Rosja, 23 stycznia), Slovana Liberec (Czechy, 26 stycznia), Karpat Lwów (Ukraina, 30 stycznia) oraz Dynama Moskwa (Rosja, 31 stycznia).