08 02.19 20:06

Trzy gole i trzy punkty

Jagiellonia Białystok od zwycięstwa rozpoczęła wiosenne zmagania w LOTTO Ekstraklasie. Żółto-Czerwoni pewnie pokonali na wyjeździe Miedź Legnica 3:0 po bramkach Nemanji Mitrovicia, Guilherme oraz Arvydasa Novikovasa.

Po siedmiu tygodniach oczekiwania i ciężkiej pracy na okresie przygotowawczym, piłkarze Jagiellonii Białystok wrócili do gry o punkty w LOTTO Ekstraklasie. Na start piłkarskiego roku 2019 Żółto-Czerwoni udali się do Legnicy, aby zrewanżować się beniaminkowi, Miedzi, za jesienną porażkę przy Słonecznej 2:3. Na inaugurację wiosny trener Ireneusz Mamrot musiał sobie radzić bez trzech kontuzjowanych zawodników – Mariana Kelemena, Andreja Kadleca oraz Jesusa Imaza. Jedenastka naszej drużyny była dość łatwa do przewidzenia i zawierała dwóch debiutantów – Zorana Arsenicia i Martina Kostala.

Spotkanie lepiej rozpoczęli legniczanie, ale ich akcje nie kończyły się groźnymi strzałami na bramkę Grzegorza Sandomierskiego. Jaga okazała się zdecydowanie bardziej konkretna i już po kwadransie gry objęła prowadzenie. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Marko Poletanovicia i złej interwencji na przedpolu Antona Kanibołockiego piłka spadła pod nogi Nemanji Mitrovicia, a ten strzałem z powietrza otworzył wynik meczu.

W kolejnych minutach Żółto-Czerwoni kontrolowali przebieg meczu i nie pozwalali na zbyt wiele swojemu rywalowi, samemu czekając na okazję do zadania kolejnego ciosu. W 38. Minucie gry indywidualną akcją popisał się Martin Kostal, jednak jego uderzenie dobrze obronił Anton Kanibołocki. Kolejna szansa dla Jagi nadarzyła się tuż przed przerwą i została ona już wykorzystana. Piłkę pod polem karnym przeciwnika przejął Marko Poletanović i popędził w pole karne, gdzie został przewrócony przez Tomislava Bożicia. Z rzutu karnego nie pomylił się z kolei Guilherme i po pierwszej połowie Jagiellonia prowadziła w Legnicy 2:0.

Druga część meczu to zdecydowana przewaga w posiadaniu piłki Miedzi, ale też bardzo spokojna i skuteczna defensywa Żółto-Czerwonych. Po stronie gospodarzy na uwagę zasługiwało jedynie niezłe uderzenie z dystansu Juana Camary, po którym piłkę z trudem odbił Grzegorz Sandomierski. W 65. Minucie stało się praktycznie jasne, że trzy punkty pojadą do Białegostoku. Wtedy to bowiem wychodzącego sam na sam z bramkarzem Patryka Klimalę powalił słabiutki tego wieczoru Tomislav Bożić i z czerwoną kartką musiał opuścić plac gry.

Jaga potrzebowała niespełna dziesięciu minut, aby w przewadze przypieczętować swoją wygraną. Po przechwycie i podaniu Martina Kostala kontratak Żółto-Czerwonych płaskim strzałem wykończył Arvydas Novikovas, podwyższając wynik na 3:0.

Niestety, mecz nie obył się również bez smutnego akcentu dla naszej drużyny. W samej końcówce, wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Mile Savković został bardzo twardo potraktowany w polu karnym przez Bożo Musę i na noszach musiał opuścić plac gry, co może sugerować poważny uraz serbskiego skrzydłowego.

Piątkowe spotkanie zakończył bardzo ładny strzał Joana Romana, po którym piłkę na spojenie słupka z poprzeczką sparował Grzegorz Sandomierski i wynik już się nie zmienił. Jagiellonia pewnie pokonała na wyjeździe Miedź Legnica 3:0 i zaczęła rundę od bardzo przekonującego zwycięstwa. Za tydzień Żółto-Czerwoni zagrają pierwszy w nowym roku mecz przy Słonecznej, a jej rywalem będzie Wisła Płock.