14 05.19 12:34
Nowszy wpis Starszy wpis

Trener rywali - Aleksandar Vuković

Od kilku kolejek szkoleniowcem Legii Warszawa, najbliższego rywala Jagiellonii Białystok, jest Aleksandar Vuković. Oto krótka sylwetka 39-letniego serbskiego trenera. 

Vuković, będący wychowankiem Partizana Belgrad, już jako piłkarz przez osiem lat (2001-04 i 2005-2008) reprezentował barwy warszawskiej Legii, z którą zdobył dwa mistrzostwa i Puchar Polski. Karierę piłkarską kończył jednak w Koronie Kielce i to tam zaczął swoją karierę szkoleniową, pełniąc rolę asystenta trenera Pachety.

Do Legii wrócił w styczniu 2015 roku i początkowo pełnił w Warszawie rolę trenera młodzieży i asystenta Jacka Magiery w rezerwach "Wojskowych". Dopiero w sezonie 2015/16, gdy do warszawskiego klubu przyszedł rosyjski trener Stanisław Czerczesow, "Vuko" został dołączony do sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny, w którym de facto jest do dzisiaj, choć pierwszych trenerów w Legii było przez ten czas kilku (Czerczesow, Hasi, Magiera, Jozak, Klafurić i Sa Pinto). 

Dla Aleksandara Vukovicia, który przejął Legię na początku kwietnia 2019 roku, jest to już trzeci epizod w roli pierwszego trenera naszych najbliższych rywali. Po raz pierwszy miał on okazję być szkoleniowcem tymczasowym "Wojskowych" we wrześniu 2016 roku, po zwolnieniu Besnika Hasiego i przed przyjściem Jacka Magiery. Poprowadził wówczas Legię w jednym meczu ligowym - zremisowanym bezbramkowo z Wisłą Kraków.

Po raz drugi Vuković został trenerem tymczasowym warszawskiej drużyny w sierpniu 2018 roku, po zwolnieniu Deana Klafuricia. Wówczas zdobył cztery punkty w dwóch meczach ligowych (0:0 z Lechią Gdańsk i 3:1 z Piastem Gliwice), ale też poniósł niesławną porażkę w eliminacjach Ligi Europy z luksemburskim F91 Dudelange (1:2). Później jego miejsce przejął Ricardo Sa Pinto, a "Vuko" wrócił do roli asystenta.

Po odejściu Portugalczyka 39-latek został szkoleniowcem Legii na dłużej. Charyzmatyczny Serb wygrał pierwsze cztery spotkania (z Jagiellonią 3:0, Górnikiem 2:1, Pogonią 3:1 i Cracovią 1:0), dzięki czemu wzniósł się ze swoim zespołem na szczyt ligowej tabeli. Od tego momentu jednak było nieco gorzej. Porażki z Lechem Poznań (0:1) i Piastem Gliwice (0:1), przedzielone arcyważnym triumfem w Gdańsku nad Lechią (3:1) nie zabrały Legii fotela lidera, w związku z czym kilka dni temu przy Łazienkowskiej ogłoszono, że Aleksandar Vuković pozostanie trenerem Legii również na kolejny sezon. To jednak nie do końca zmotywowało jego drużynę, która w niedzielę tylko zremisowała z Pogonią Szczecin 1:1 i na dwie kolejki przed końcem rozgrywek musi gonić prowadzącego Piasta Gliwice. Aby osiągnąć swój cel Vuković i Legia nie mogą sobie pozwolić na kolejne potknięcie w Białymstoku, co tylko dodaje smaku środowemu spotkaniu przy Słonecznej.