11 06.19 19:29
Nowszy wpis Starszy wpis

Ośrodek treningowy przy Elewatorskiej otwarty!

To, na co tak długo czekaliśmy, stało się faktem. We wtorek po południu odbyło się uroczyste otwarcie nowego ośrodka treningowego Jagiellonii Białystok przy ulicy Elewatorskiej. To właśnie tu Żółto-Czerwoni już w przyszłym tygodniu rozpoczną przygotowania do nowego sezonu 2019/2020.

W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości, w tym Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anna Krupka, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki czy też prezes Ekstraklasy SA Marcin Animucki, a także przedstawiciele Rady Nadzorczej, Zarządu, pierwszej drużyny, pracownicy i kibice Jagiellonii Białystok oraz liczni reprezentanci mediów zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.

- Ośrodek, który dzisiaj otwieramy, jest efektem wieloletniej pracy akcjonariuszy, członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej. Niemal dziesięć lat minęło od momentu, gdy nasz klub zaczął ubiegać się o pozyskanie terenów, które będą odpowiednie do budowy ośrodka piłkarskiego. Dzisiaj cieszymy się, że ten proces dobiegł końca – mówił Wojciech Strzałkowski, przewodniczący Rady Nadzorczej oraz przedstawiciel głównego akcjonariusza Jagiellonii Białystok.

Budowa nowej bazy treningowej Jagiellonii Białystok, prowadzona przez firmę R/S Budownictwo, trwała nieco ponad rok, od kwietnia 2018 roku. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 15 mln złotych netto (18,9 mln złotych brutto), z czego większa część kosztów została pokryta ze środków własnych klubu. Inwestycja została także kwotą dofinansowana 6,6 mln złotych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, wspieranego przez Totalizator Sportowy.

- To pierwszy taki obiekt, który powstał dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Cieszę się, że mogliśmy dołożyć do niego swoją cegiełkę. To niezwykle ważny obiekt, bo dzięki sprawnemu funkcjonowaniu akademii piłkarskich polska piłka klubowa ma szansę wejść na wyższy poziom. W MSiT kładziemy szczególny nacisk na zrównoważony rozwój infrastruktury sportowej i w ciągu tych czterech lat przeznaczymy na ten cel kwotę ponad 2 miliardów złotych. (…) Stawiamy w dużym stopniu na sport dzieci i młodzieży. Chcemy kształtować nowe polskie talenty, także te piłkarskie. Jestem przekonana, że będą tu trenowały talenty nie tylko na miarę ogólnopolską, ale też europejską i światową. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie wszystkim dobrze służył – mówiła Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Ośrodek przy ulicy Elewatorskiej składa z trzech boisk. Jedno pełnowymiarowe będzie posiadało sztuczną nawierzchnię oraz balon. Dwa pozostałe mają nawierzchnię naturalną. Pierwsze z nich jest pełnowymiarowe i podgrzewane, a drugie ma wymiary 68 na 33 metry. Dodatkowo przy boiskach powstały budynki szatniowo-administracyjne oraz magazynowe. W skład pierwszego z nich wchodzi pięć szatni, sala treningowa, pomieszczenia obsługi, sztabu szkoleniowego oraz medycznego.

- Te dwa pełnowymiarowe boiska i jedno mniejsze nie są szczytem naszych marzeń. Jest to z pewnością duże osiągnięcie w historii klubu, ale nie zamierzamy na tym poprzestać. Będziemy dalej ubiegali się o pozyskanie terenów, które będą mogły służyć nam na boiska treningowe Akademii Piłkarskiej. Uważamy, że stawianie na akademię i rozwój młodzieży jest najważniejszym elementem rozwoju polskiej piłki klubowej – dodawał Wojciech Strzałkowski.

- Bardzo się cieszę, że premier zaprasza kluby Ekstraklasy, przedstawicieli sportu i piłki nożnej, na ogólną dyskusję o tym, co można zrobić, aby polska piłka klubowa rozwijała się i znalazła odpowiednie miejsce na arenie europejskiej. Cieszymy się z sukcesów drużyny narodowej, ale aby zasilać w przyszłości kadrę narodową zawodnikami, potrzebujemy akademii piłkarskich nie tylko w Białymstoku, lecz w całym kraju. Potrzebujemy akademii, infrastruktury i szkolenia, ażeby z tej młodzieży mieć jak największą pociechę i wsparcie dla drużyny narodowej – kontynuował przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok.

Warto zaznaczyć, że w ośrodku pracować będą ludzie, którzy związani są z Jagiellonią od wielu lat, choć o ich ciężkiej i pożytecznej pracy publicznie nie mówi się zbyt wiele. Są to Włodzimierz Siemieniuk, Andrzej Kalata, Jacek Lewasz oraz Dorota Tomulczuk. Sam kierownik, Bartosz Kobrzyniecki, dołączył do jagiellońskiej „drużyny” już w 2019 roku.

Zawodnicy pierwszej drużyny Ireneusza Mamrota do swojego nowego „domu” zawitają już w przyszłym tygodniu, kiedy to rozpoczną przygotowania do nowego sezonu 2019/2020. Ponadto w ośrodku podnosić swoje umiejętności będzie większość zawodników Akademii Piłkarskiej Jagiellonii Białystok.

- Dzisiejsze otwarcie ośrodka treningowego jest bardzo ważnym krokiem w rozwoju naszego klubu i akademii piłkarskiej, ale nie ostatnim. Zależy nam na tym, aby nasz klub, nasza drużyna i nasza akademia piłkarska się rozwijały. To dla nas bardzo ważny moment – podsumował Wojciech Strzałkowski.