31 07.19 16:27

Z Zagłębiem Lubin po raz 35. [HISTORIA]

Piątkowe spotkanie Jagiellonii Białystok z Zagłębiem Lubin będzie już 35. oficjalną potyczką obu drużyn. Żółto-Czerwoni z pewnością będą chcieli zrewanżować się Miedziowym za dwie ostatnie porażki - jedną przy Słonecznej i jedną w Lubinie.

Pierwszy mecz pomiędzy Jagiellonią a Zagłębiem, który odbył się w 1987 roku, zakończył się remisem 0:0. Głównym bohaterem pierwszej w historii obu klubów potyczki był sędzia, który w 5. minucie nie uznał prawidłowo zdobytej przez Jagiellonię bramki, zaś w ostatniej minucie spotkania nie podyktował rzutu karnego po faulu na Jarosławie Michalewiczu. W rewanżu atut własnego boiska wykorzystali lubinianie, którzy po dwóch trafieniach Romualda Kujawy zwyciężyli 2:0. Nasz zespół rozgrywki zakończył na 8. miejscu, zaś lubinianie na jedenastym, przez co musieli zagrać w barażu o pozostanie w ekstraklasie. Dwumecz z Górnikiem Wałbrzych zespół Zagłębia przegrał (1:2 i 2:2) i pożegnał się na rok z I ligą.

Po dwunastu miesiącach nieobecności Miedziowi powrócili w szeregi pierwszoligowców i z marszu wywalczyli tytuł wicemistrza Polski, po drodze pokonując m.in. dwukrotnie Jagiellonię - 2:0 w Lubinie i 2:1 w Białymstoku. Nasz zespół rozgrywki zakończył na ostatnim miejscu i musiał opuścić najwyższą klasę rozgrywkową..

Po dwóch latach Żółto-Czerwoni powrócili w szeregi najlepszych zespołów w naszym kraju i już na inaugurację sezonu zmierzyli się na własnym stadionie z Zagłębiem. Po dwóch golach Daniela Dylusia dla gości, honorowe trafienie dla Jagi zaliczył Andrzej Ambrożej i lubinianie zwyciężyli 2:1. W meczu tym w pierwszoligowych rozgrywkach zadebiutował Jacek Chańko, zaś w zespole gości na ostatnie dwie minuty na boisku pojawił się Radosław Kałużny. W rewanżu na wiosnę 1993 roku lubinianie bez problemu pokonali ostatni zespól tabeli 3:0.

Na kolejną potyczkę tych zespołów kibice musieli czekać 10 lat, po spadku Zagłębia z ekstraklasy (po przegranym barażu z Górnikiem Łęczna 0:1 i 1:2) i awansie Jagiellonii do II ligi. Zanim zespoły zmierzyły się ze sobą w meczu o drugoligowe punkty, los zetknął je ze sobą w 1/16 Pucharu Polski. Po zaciętym i niezwykle emocjonującym spotkaniu zwyciężyli 2:1 Jagiellończycy, po złotej bramce Wojciecha Kobeszki w 103. minucie dogrywki. Od 94. minuty goście grali w dziesiątkę, zaś w 98. minucie rzutu karnego dla Jagi nie wykorzystał Dzidosław Żuberek.

Dwa tygodnie później na tym samym boisku oba zespoły zmierzyły się ze sobą w spotkaniu o ligowe punkty i ponownie 2:1 wygrali białostoczanie, po bramkach Tomasza Reginisa i Jacka Chańki dla Jagiellonii oraz Ireneusza Kowalskiego dla Zagłębia. W rewanżu na wiosnę 1:0 zwyciężyli lubinianie po bramce z rzutu karnego Andrzeja Szczypkowskiego. Rozgrywki Zagłębie zakończyło na 2. miejscu i awansowało do ekstraklasy, natomiast Jagiellonia jako beniaminek rozgrywek uplasowała się na bezpiecznym 9. miejscu w końcowej tabeli, zaś w rozgrywkach Pucharu Polski dotarła do półfinału.

W sezonie 2007/08 Jagiellonia zremisowała u siebie bezbramkowo z aktualnym mistrzem Polski. Mecz był dosyć wyrównany, z przewagą miedziowych pod koniec spotkania. Nerwowości spotkaniu dodał sędzia Tomasz Mikulski, który nie zauważył faulu Michała Chałbińskiego na Radosławie Kałużnym, przez co Rui Miguel skierował piłkę do siatki. Arbiter wpierw wskazał na środek boiska, lecz dwie minuty później po protestach Żółto-Czerwonych i konsultacji z sędzią bocznym anulował bramkę. W tym czasie na trybunach wylądował trener Jagiellonii - Artur Płatek, a Vuk Sotirović obejrzał żółtą kartkę. Po tym spotkaniu pracę stracił ówczesny szkoleniowiec Zagłębia Lubin - Czesław Michniewicz.

Wiosenny rewanż był bardzo emocjonujący. Kibice nie mogli narzekać na nudy, ponieważ zobaczyli aż 7 goli. W dużo gorszych humorach po końcowym gwizdku byli fani Jagi - nasz zespół stracił pięć bramek i przegrał. Całe nieszczęście zaczęło się już w 10. minucie, kiedy Jacek Banaszyński wyleciał z boiska za faul taktyczny. Do przerwy Miedziowi prowadzili już 3:0 i wydawało się, że emocje w tym meczu się skończyły. Nic z tych rzeczy. Żółto-Czerwoni przez pewien okres spotkania grali bardzo dobrze i zdołali doprowadzić do stanu 3:2, po trafieniach Dariusza Jareckiego i Vuka Sotirovicia. Gdy wydawało się, że Jagę będzie stać chociaż na remis, wówczas sprawy w swoje ręce wziął napastnik gospodarzy - Michał Chałbiński i pozbawił przyjezdnych wszelkich złudzeń na korzystny rezultat. Chałbiński w meczu z Jagą skompletował hat-tricka. Miedziowi po zakończeniu tego sezonu zostali karnie zdegradowani o jedną klasę rozgrywkową za udział w korupcji.

Po roku banicji lubinianie wrócili w szeregi ekstraklasy i w jesiennym meczu z Jagiellonią w Lubinie stworzyli ciekawe widowisko. Mimo że kibice zgromadzeni na Dialog Arenie nie zobaczyli bramek, to na brak emocji nie mogli narzekać. Obie drużyny w tym spotkaniu po dwa razy ostrzeliwały słupek bramki przeciwnika. W wiosennym rewanżu kibice również obejrzeli spotkanie, które zakończyło się remisem 0:0.

W rundzie jesiennej sezonu 2010/11 Jagiellonia nie miała łatwej przeprawy. Do Białegostoku przyjechało Zagłębie Lubin, które długo prezentowało antyfutbol. W końcu Żółto-Czerwonym udało się trafić do siatki i tym samym utrzymać pozycję lidera. Gole dla Jagi, która wygrała 2:0, strzelili Tomasz Kupisz i Kamil Grosicki. W rewanżu w Lubinie białostoczanie wynik ten powtórzyli i było to historyczne, bo pierwsze zwycięstwo z Zagłębiem na jego stadionie. Bohaterem spotkania był Ermin Seratlić, który tuż przed przerwą wypracował rzut karny, zamieniony na bramkę przez Tadasa Kijanskasa, zaś po zmianie stron sam ustalił wynik spotkania. Warto odnotować, iż w 77. minucie spotkanie zostało przerwane na ok. 20 minut, gdyż na stadionie zgasły jupitery.

W sezonie 2011/12 w meczu rozegranym jesienią w Białymstoku 3:1 wygrała Jagiellonia. Dwie bramki w tym meczu zdobył Tomasz Frankowski, dla którego były to trafienia numer 154. i 155. w polskiej ekstraklasie, dzięki czemu przegonił w klasyfikacji strzelców wszechczasów Kazimierza Kmiecika i Teodora Paterka, a zrównał się z Włodzimierzem Lubańskim. Jedną bramkę dołożył Ermin Seratlić, zaś honorowe trafienie dla Miedziowych zaliczył Deivydas Sernas. W rewanżu atut własnego boiska wykorzystali lubinianie, wygrywając 2:1. Na dwie bramki Szymona Pawłowskiego jednym trafieniem odpowiedział Tomasz Porębski, dla którego był to pierwszy gol w ekstraklasie.

Pierwsze spotkanie rozgrywek sezonu 2012/13, rozegrane przy ul. Słonecznej zakończyło się bezbramkowym podziałem punktów. Podopieczni Tomasza Hajto od 29. minuty musieli radzić sobie w dziesięciu, gdyż czerwoną kartką ukarany został Luka Gusić. W rewanżu punkt Jagiellończycy stracili już w doliczonym czasie gry, kiedy to Jakuba Słowika pokonał Boris Godál. Wcześniej bramki zdobyli Michal Papadopulos dla Zagłębia i Dani Quintana dla Jagi.

Pierwszy mecz obu drużyn w rozgrywkach sezonu 2013/14 był debiutem na ławce trenerskiej lubinian Oresta Lenczyka. Miedziowi bardzo szybko, bo już w 8. minucie objęli prowadzenie po bramce David Abwo. Wynik meczu na 1:1 ustalił tuż przed końcem spotkania Mateusz Piątkowski. Rewanż na wiosnę w Białymstoku wygrała Jaga 1:0, po bramce swojego kapitana, Rafała Grzyba. Oba zespoły jeszcze raz po dwóch miesiącach zmierzyły się ze sobą w grupie walczącej o utrzymanie. Ponownie 1:0 w Białymstoku wygrali Żółto-Czerwoni, tym razem po bramce Mateusza Piątkowskiego. Co ciekawe po tym meczu z posadą trenerską w Lubinie pożegnał się Orest Lenczyk. Na niewiele to się jednak zdało, bo Miedziowi opuścili szeregi Ekstraklasy.

Powrót Zagłębia do najwyższej klasy rozgrywkowej w sezonie 2015/16 związał się z dwoma zwycięstwami lubinian nad Jagiellonią na jej stadionie. W trzeciej kolejce Ekstraklasy Jaga prowadziła do przerwy 1:0 po bramce Macieja Gajosa, ale w drugiej połowie ten sam piłkarz nie wykorzystał rzutu karnego, a wcześniej podopieczni byłego szkoleniowca Jagi Piotra Stokowca, za sprawą Michala Papadopoulosa i Adriana Rakowskiego, wyszli na prowadzenie 2:1, dzięki czemu sięgneli po komplet punktów. Miedziowie zwyciężyli w stolicy Podlasia również w meczu Pucharu Polski. Tym razem Zagłębie wygrało pewnie i zasłużenie 2:0, a gole jeszcze w pierwszej połowie strzelili Michal Papadopoulos oraz Krzysztof Piątek.

Żółto-Czerwonym udało się za to zrewanżować jeszcze tej samej jesieni w Lubinie. Na stadionie Zagłębia tym razem wyraźnie lepsza była Jagiellonia, która zwyciężyła 2:0. W drugiej części meczu wynik samobójczym strzałem otworzył Jarosław Jach, a wygraną ekipy Michała Probierza przypieczętował Karol Świderski.

Pierwszy mecz w sezonie 2016/17 przy Słonecznej to kolejna, trzecia z rzędu już wygrana Miedziowych przy Słonecznej. Mecz ten miał bardzo podobny przebieg, jak spotkanie sprzed kilkunastu miesięcy. Do przerwy prowadziła Jagiellonia za sprawą pierwszej bramki dla Żółto-Czerwonych Jacka Góralskiego, ale po przerwie to goście dwukrotnie wpisali się na listę strzelców. W przeciągu kilku minut Martin Nespor i Arkadiusz Woźniak przesądzili o zwycięstwie Zagłębia 2:1.

Jagiellończycy zrewanżowali się za to wiosną w Lubinie, gdzie z kolei odnieśli drugie zwycięstwo z rzędu. Spotkanie na Dolnym Śląsku było prawdziwym rollercoasterem - wynik otworzyli gospodarze za sprawą bramki Arkadiusza Woźniaka, ale dwa trafienia Cilliana Sheridana sprawiły, że do przerwy to Jaga prowadziła 2:1. Po zmianie stron przez dłuższy czas lepiej prezentowali się gospodarze, a swoją przewagę udokumentowali golami Łukasza Piątka i Łukasza Janoszki, ale Jaga grała do końca. Do remisu doprowadził Ivan Runje, a zwycięstwo 4:3 w doliczonym czasie gry zapewnił Żółto-Czerwonym Arvydas Novikovas.

W poprzednich rozgrywkach to właśnie Zagłębie Lubin wyeliminowało Jagiellonię w 1/16 finału Pucharu Polski. W emocjonującym meczu rozegranym w Lubinie gospodarze wygrali 2:1 po bramkach Jarosława Kubickiego i Łukasza Janoszki. Dla grających w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Bartosza Kwietnia Żółto-Czerwonych jedynego gola strzelił w końcówce dobrze czujący się na stadionie Zagłębia Arvydas Novikovas. W jesiennym spotkaniu ligowym w Białymstoku doszło do rewanżu za starcie w rozgrywkach pucharowych. Jaga pewnie triumfowała 3:1, a gole dla niej strzelali Fedor Cernych, dla którego była to ostatnia bramka w żółto-czerwonych barwach, Karol Świderski oraz Przemysław Frankowski. Dla lubinian jedyne trafienie zanotował Jakub Świerczok.

Wiosną oba zespoły dwukrotnie w Lubinie. Pod koniec rundy zasadniczej lepsze było Zagłębie, które wygrało 1:0 po bramce Filipa Starzyńskiego. Co ciekawe, Żółto-Czerwoni po słabej pierwszej połowie w drugiej mocno przycisnęli swojego rywala, ale ich nieskuteczność sprawiła, że trzy punkty zostały na Dolnym Śląsku. Podopieczni Ireneusza Mamrota powetowali sobie to w kolejnym spotkaniu na Stadionie Zagłębia, już w rundzie finałowej. Wtedy to wygrali w przedostatniej kolejce 2:1 dzięki trafieniom Tarasa Romanczuka i Bartosza Kwietnia, pieczętując drugie z rzędu wicemistrzostwo Polski.

W obecnym sezonie Jagiellonia zmierzyła się z Zagłębiem już w pierwszych tygodniach rozgrywek. Mimo gry w eliminacjach Ligi Europy z belgijskim Gentem, Jaga w dość zmienionym składzie pokonała lubinian 2:0. Zanim padły bramki dla Żółto-Czerwonych, wykazać musiał się Marian Kelemen, który obronił rzut karny wykonywany przez Łukasza Janoszkę. Później wynik otworzył Roman Bezjak, a już w drugiej połowie po akcji Patryka Klimali gola samobójczego strzelił Sasa Balić.

Miedziowi zrewanżowali się Jadze w grudniu przy Słonecznej, rozbijając Żółto-Czerwonych aż 4:0. Dwie bramki dla Zagłębia zdobył wówczas były Jagiellończyk Patryk Tuszyński, a po jednej Damjan Bohar i inny były gracz Jagiellonii Bartłomiej Pawłowski. Wiosną to również Zagłębie okazało się lepsze w spotkaniu grupy finałowej, które zakończyło się wygraną Miedziowych 2:0. Bramki ponownie strzelali Bohar i Tuszyński.