10 09.19 13:53
Nowszy wpis Starszy wpis

Jagiellonia Białystok członkiem ECA!

Miło nam poinformować, że Jagiellonia Białystok została członkiem European Club Association (ECA), czyli Europejskiego Stowarzyszenia Klubów, zrzeszającego najważniejsze kluby z naszego kontynentu.

European Club Association jest jedynym i niezależnym ciałem bezpośrednio reprezentującym kluby piłkarskie w Europie. Od chwili powstania w 2008 roku, ECA jako „głos klubów” utrwalił swoją pozycję ważnego gracza na mapie światowej piłki. Stowarzyszenie powstało, aby chronić i promować europejski futbol klubowy. Jego celem jest stworzenie nowego, bardziej demokratycznego modelu zarządzania, który bardziej odzwierciedliłby kluczową rolę klubów w piłce nożnej. ECA stara się wzmacniać każdy z klubów w celu zdobycia korzyści dla wszystkich i zapewnienia, że klubowy futbol jest uznawany przez osoby decyzyjne w piłce nożnej jako główny interesariusz w stawce.

Cztery główne filary ECA:

- Reprezentowanie klubów w celu obrony ich interesów w europejskim futbolu.
- Duży wpływ na proces decyzyjny organów rządzących futbolem.
- Odgrywanie wraz z interesariuszami konstruktywnej roli w europejskiej piłce.
- Dzielenie się wiedzą, informacjami i usługami w kwestiach piłkarskich z klubami będącymi członkami stowarzyszenia.

ECA jest stowarzyszeniem, które bezpośrednio reprezentuje głos klubów, rozumie ich potrzeby oraz broni ich praw i interesów na najwyższych szczeblach. Ponadto stowarzyszenie oferuje klubom wiedzę teoretyczną i praktyczną zebraną z ponad 240 klubów członkowskich z całej Europy. Prezesem ECA jest Włoch Andrea Agnelli z Juventusu.

Jagiellonia Białystok została członkiem ECA na lata 2019-2023 ze względu na swoje osiągnięcia sportowe, tj. udział w rozgrywkach UEFA w trzech z ostatnich pięciu sezonów. Oprócz Jagi, z polskich klubów przynależnością do stowarzyszenia mogą się pochwalić również Legia Warszawa, Lech Poznań, Wisła Kraków oraz Śląsk Wrocław.