08 11.19 22:14

Jaga bezradna w Gliwicach

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali na wyjeździe z Piastem Gliwice 1:3 w piątkowym meczu 15. kolejki PKO Ekstraklasy. Jedynego gola dla Jagi strzelił w tym spotkaniu Jesus Imaz.

Na zakończenie pierwszej połowy rundy zasadniczej piłkarze Ireneusza Mamrota pojechali do Gliwic na starcie z aktualnym mistrzem Polski. Żółto-Czerwoni, mimo że grali bez zawieszonego za kartki kapitana Tarasa Romanczuka, chcieli wreszcie odnieść drugie zwycięstwo z rzędu, co w tym sezonie udało im się tylko raz. Trener Jagi w piątek wieczorem nie mógł również skorzystać z kontuzjowanych Marko Poletanovicia i Tomasa Prikryla, a do tego w Białymstoku pozostał Guilherme.

Pierwsza połowa była bardzo kiepska w wykonaniu białostoczan. Już w drugiej minucie gry w polu karnym Jagi zablokowany został Piotr Parzyszek i choć chwilę później niecelnym strzałem z dystansu odpowiedział Jesus Imaz, tak już w 7. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie. Odbita piłka trafiła w pole karne do Jorge Felixa, a ten pewnym strzałem pokonał Damiana Węglarza. Pierwotnie sędziowie zasygnalizowali w tej sytuacji spalonego, ale VAR słusznie zweryfikował ich decyzję, uznając bramkę Hiszpana.

Jaga nie potrafiła nawet na dłuższą chwilę przejąć inicjatywy na boisku i w 25. minucie gry bałagan w szeregach Żółto-Czerwonych ponownie został skarcony przez mistrzów Polski. Po podaniu Toma Hateley'a płaskim strzałem wynik podwyższył Gerard Badia.

Po chwili w jedynej groźnej sytuacji Jagi przed przerwą głową niecelnie uderzył Ivan Runje, a w kolejnych minutach bliżej trzeciej bramki byli gospodarze. Na szczęście tym razem w ostatnich momentach dobrze interweniowała jagiellońska defensywa, dzięki czemu do przerwy było „tylko” 2:0 dla Piasta.

Druga część spotkania rozpoczęła się od celnego uderzenia Bartosza Rymaniaka, z którym poradził sobie Damian Węglarz. Chwilę później Jaga złapała kontakt z gospodarzami, gdy po bardzo ładnej akcji i podaniu Martina Kostala gola kontaktowego strzelił Jesus Imaz.

Później trenerowi Jagi przybywały kolejne problemy kadrowe. W akcji bramkowej kontuzji doznał Martin Kostal, a kilka minut później również Martin Pospisil. W ich miejsce na placu gry pojawili się Bartosz Bida i debiutujący w żółto-czerwonej koszulce Oleg Horin.

Po tych sytuacjach tempo meczu spadło, co było z korzyścią dla Piasta, bowiem dążąca do wyrównania Jagiellonia została w ten sposób wybita z niezłego rytmu, jaki uzyskała po przerwie. Na kwadrans przed końcem z kolei gospodarze przypieczętowali swoją wygraną, gdy po indywidualnej akcji Patryka Tuszyńskiego swojego drugiego gola w tym spotkaniu strzelił Jorge Felix.

W końcówce blisko gola był Bartosz Bida, ale jego centrostrzał z trudem obronił Frantisek Plach. Absolwent naszej Akademii tuż przed końcem spotkania musiał opuścić plac gry, oglądając drugą żółtą i czerwoną kartkę za faul taktyczny na Dominiku Steczyku.

Ostatecznie wynik już się nie zmienił i Jagiellonia zasłużenie przegrała w Gliwicach z Piastem 1:3. Żółto-Czerwoni po półmetku rundy zasadniczej będą znajdować się w środku tabeli PKO Ekstraklasy ze stratą pięciu lub sześciu punktów do lidera.