12 01.20 18:59
Nowszy wpis Starszy wpis

Gorzkie Finały Rundy Zimowej Ekstraklasa Games dla Jagiellonii

Nie będą miło wspominać Finałów Rundy Zimowej Ekstraklasa Games, największego polskiego turnieju w grę FIFA 20 reprezentanci e-sportowi Jagiellonii Białystok. W sobotę Kamil "Riptorek" Soszyński zajął trzecie miejsce w rywalizacji grupy B na konsoli PlayStation 4, a w niedzielę Szymon "Sobi" Sobieraj nie zdołał wywalczyć choćby punktu w zmaganiach grupy C na Xbox One. Po tytuł klubowych mistrzów rundy zimowej sięgnęły ekipy Legii Warszawa (PS4) i Lecha Poznań (Xbox One).

Bardzo silna konkurencja. Te słowa najlepiej określają to, co działo się w Warszawie podczas dwóch dni konfrontacji w wirtualnym świecie piłki nożnej. W stolicy zameldowała się plejada najsilniejszych polskich graczy e-sportowych i wiadomo było, że aby zajść wysoko, potrzebna będzie nie tylko dobra gra, ale również przynajmniej odrobina szczęścia.

W sobotę Kamil "Riptorek" Soszyński przystępował do sobotniej rywalizacji grupy B na konsoli PS4 w roli faworyta. Wydawało się, że trafił nieźle, a przynajmniej miał rywali w swoim zasięgu. Czas pokazał, że nasz reprezentant trafił do przysłowiowej "grupy śmierci". W pierwszej kolejce po zaciętej rywalizacji "Riptorek" przegrał 2:3 z zawodnikiem Cracovii (DawidPLX999), a następnie uległ graczowi Rakowa Częstochowa (Pontonix300) aż 0:4.

Później obaj rywale nie zwolnili tempa i znaleźli się w najlepszej czwórce turnieju. Pontonix300 został wicemistrzem rundy zimowej, ustępując miejsca tylko faworyzowanemu Miłoszowi Bogdanowskiemu z Legii Warszawa, natomiast DawidPLX999 zajął trzecie miejsce w zawodach. W ostatnim starciu grupy B "Riptorek", wzorem reprezentacji Polski z mundiali w Korei Południowej (2002) i Niemczech (2006) pokazał sportową złość i rozbił w "meczu o honor" zawodnika Wisły Płock (Bryke) 5:2. Z dorobkiem siedmiu punktów grupę B wygrał Raków, przed Cracovią z czterema "oczkami" na koncie.

- Był to najgorszy turniej z mojej strony od niemalże trzech lat, pod każdym względem. Umiejętności, mentalności oraz doboru składu. FIFA jest grą, w której głowa odgrywa kluczową rolę, a to u mnie totalnie zawiodło. Grałem bez luzu i polotu, który mnie zawsze cechował i sprawiał, że przeciwnicy bali się moich niekonwencjonalnych zagrań. W sobotę zagrałem schematycznie i banalnie, do przeczytania. Nie pozostaje mi nic innego jak przeprosić, wziąć się za siebie, przemyśleć parę spraw i na wiosnę udowodnić swoją wartość i wygrać rozgrywki - podsumował dobitnie Kamil "Riptorek" Soszyński.

Pierwsze koty za płoty "Sobiego"

Dzień później, w niedzielę, drugi nasz reprezentant Szymon "Sobi" Sobieraj przystąpił do rywalizacji na konsoli Xbox One. W szranki ponownie stanęło 16 drużyn ekstraklasy, a wywodzący się z Olsztyna Jagiellończyk trafił w losowaniu do grupy C. Musiał zatem zmierzyć się z konkurentami z Zagłębia Lubin, Śląska Wrocław i ponownie Wisły Płock. Debiut w Ekstraklasa Games był gorzki, "Sobi" trafił bowiem na świetnie dysponowanego "Dominatora" ze Śląska, który rozbił naszego gracza 5:1.

Liczyliśmy, że po zapłaceniu frycowego Szymon pokaże pazur w meczu o wszystko. Niestety, w drugiej kolejce "Sobi" także musiał uznać wyższość innego reprezentanta drużyny z Dolnego Śląska - Zagłębia Lubin (Koniu_94) przegrywając 1:3. Spotkania dwóch pierwszych kolejek ułożyły się jednak na tyle korzystnie, że jeszcze w ostatnim starciu, przy odrobinie szczęścia, "Sobi" mógł zagwarantować sobie miejsce w czołówej dwójce grupy C. I tym razem jednak nasz debiutant nie był w stanie sprawić niespodzianki. Przegrał z faworyzowanym "KartekPL" z Wisły Płock 0:1 i musiał pożegnać się turniejem po fazie grupowej. 

W rywalizacji na Xbox One najlepszy okazał reprezentant Lecha Poznań "Furman", który w wielkim finale pokonał naszego byłego zawodnika - Gracjana "elpolako" Gołębiewskiego z Arki Gdynia.

Wyciągnąć wnioski

Podsumowując, rywale Jagiellończyków okazali się bardzo wymagający, a zmiana formuły rozgrywek, z ligi (faza zasadnicza) na ligę+puchar (wzorem z Ligi Mistrzów) zwiększył nieprzewidywalność całej Ekstraklasa Games. Na przykład już po fazie grupowej w sobotę zmagania na PS4 musiał zakończyć MRN (Zagłębie Lubin), triumfator z poprzedniej edycji, wtedy jeszcze w barwach Pogoni Szczecin. Nasi zawodnicy wracają z turnieju w minorowych nastrojach, ale bogatsi o nowe doświadczenia. Wierzymy, że zaprocentują w kolejnych zawodach, a te już niebawem. W lutym rozpoczną się bowiem klubowe kwalifikacje do Rundy Wiosennej Ekstraklasa Games. 

Wyniki Jagiellończyków w Finałach Rundy Zimowej Ekstraklasa Games:

Kamil "Riptorek" Soszyński (konsola PlayStation 4):

- Cracovia (DawidPLX999) 2:3
- Raków Częstochowa (Pontonix300) 0:4
- Wisła Płock (Bryke) 5:2

Szymon "Sobi" Sobieraj (konsola Xbox One):

- Śląsk Wrocław (Dominator) 1:5 
- Zagłębie Lubin (Koniu_94) 1:3
- Wisła Płock (KartekPL) 0:1