13 01.20 10:48
Nowszy wpis Starszy wpis

Nowa czy stara „Jotka”? Wybór należy do Was!

Jagiellonia Białystok, która w 2020 roku obchodzi stulecie istnienia na przestrzeni wieku identyfikowała się wieloma herbami. W poniedziałek 13 stycznia rozpocznie się wydarzenie bez precedensu w dziejach naszego klubu. Wszyscy sympatycy Żółto-Czerwonych staną przed bardzo ważnym wyborem, który dotyczyć będzie dalszej identyfikacji klubu. Rzecz dotyczy najważniejszego elementu tożsamości każdego klubu, jakim jest herb. Element bezsprzecznie najświętszy tak dla kibiców, jak i zawodników.

Obecny znak, który jest w powszechnym użyciu od 2006 roku, nawiązuje do pierwszego historycznego z 1932 roku. „Jotka”, zgodnie z pierwotnymi założeniami, została wpisana w tarczę imitującą godło Białegostoku. Na górze znajduje się kolor czerwony, a pod nim żółty. Jego wprowadzenie zostało poniekąd wymuszone przez konflikt na linii zarząd i właściciele klubu - przedstawiciele Białostockiego Klubu Sportowego Jagiellonia.

To właśnie z obecnie obowiązującym herbem wiążą się największe sukcesy w historii naszej Jagiellonii. Z obecną „Jotką” nasza drużyna wywalczyła awans do Ekstraklasy w 2007 roku i gra w niej nieprzerwanie do dzisiaj. Z aktualnym herbem na piersi sięgaliśmy po Puchar Polski, a także Superpuchar w 2010 roku. Każdy z nas pamięta również chwile, gdy z dumą zdobywaliśmy medale Mistrzostw Polski - brązowy w 2015 roku, a także dwa srebrne w 2017 oraz 2018 roku. Te szczególne w historii momenty przeżywaliśmy identyfikując się z aktualną Jotką, ją też zaprezentowaliśmy w rozgrywkach europejskich i to z nią jesteśmy kojarzeni w Europie. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci mecze z Arisem Saloniki, Rio Ave oraz Gentem. Z aktualną „Jotką” po raz pierwszy w historii zagraliśmy również na najważniejszym obiekcie piłkarskiej Polski, jakim jest PGE Narodowy, na którym gościliśmy podczas zeszłorocznego finału Pucharu Polski. Z aktualnym herbem na naszych oczach rodziła się wielka Jagiellonia. Korzystając z tego znaku klub wypracował sobie silną pozycję na krajowym podwórku, rozbudował swoje struktury, infrastrukturę oraz cieszy się opinią stabilnego i dobrze zorganizowanego klubu z czołówki Ekstraklasy.

Poprzedni herb, który funkcjonował w latach 1989-1999 oraz 2003-2006, służył identyfikacji w czasie czternastu sezonów gry naszego zespołu na drugim, trzecim i czwartym szczeblu rozgrywkowym. Został on ukształtowany w latach 80-tych ubiegłego wieku. Powstał po delikatnej zmianie herbu z 1957 roku. „Jotka” jest w nim nieco zmodyfikowana, tarcza ma bardziej pękaty kształt, a wewnątrz kolor żółty góruje nad czerwonym. Ten herb towarzyszył Jagiellonii podczas jej zapaści sportowej w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy nasza drużyna „podbijała” boiska m.in. w Piastowie, Ostrołęce czy Wołominie. Mimo chudych lat w historii naszego klubu herb ten na stałe wpisał się w pamięć białostockich kibiców, którzy darzą go ogromnym sentymentem i wciąż chętnie z niego korzystają, co jest zrozumiałe z uwagi na to, że przypomina o pierwszej przygodzie w Ekstraklasie, jak również o rywalizacji w pierwszym finale Pucharu Polski.

Historia herbów Jagiellonii jest stara jak sam klub i sięga 1920 roku. Wtedy to powołano do życia drużynę 42. Pułku Piechoty i przez pierwszych 12 lat jej herb przedstawiał tarczę z wpisanym w nią nazwą jednostki. W 1932 roku po raz pierwszy pojawiła się nazwa Jagiellonia. Wtedy również po raz pierwszy stworzono herb, do którego nawiązuje ten znany współcześnie. Funkcjonował on zaledwie przez trzy lata. Klub, bowiem borykał się z problemami finansowo-organizacyjnymi i w 1935 roku znowu trafił pod skrzydła armii. Przy tej okazji doszło także do kolejnej zmiany wizualizacyjnej. Nad tarczą pojawiły się trzy litery – WKS, podkreślające jego wojskowy charakter i pochodzenie.

Po zakończeniu działań wojennych jagiellońskie tradycje były kultywowane przez Zrzeszenie Budowlanych. Do 1957 roku używano herbu związanego z resortem budownictwa w PRL-owskiej Polsce. Nazwa „Jagiellonia” powróciła w 1957 roku. Wtedy to również pojawił się herb, który funkcjonował do lat 80-tych. W przeciwieństwie do przedwojennego wzoru odwrócono w nim kolory. W ten sposób żółć znalazła się na górze, a czerwień na dole. Zmieniła się również sama „Jotka”.

Jak już wspominaliśmy w powyższych akapitach kolejnych zmian dokonano w latach 80-tych ubiegłego stulecia, na przełomie wieków, w związku z dołączeniem do nazwy nowego właściciela – firmy Wersal Podlaski, a ostatnia miała miejsce w 2006 roku.

Głosowanie rozpocznie się w poniedziałek 13 stycznia o godzinie 19.20 i po trwa do 19 stycznia do godziny 19.20. Nigdy wcześniej kibice nie mieli tak znaczącej możliwości wpłynięcia na historię klubu. Mamy zatem nadzieję, że wyjątkowy charakter tego wydarzenia przełoży się na wysoką frekwencję podczas głosowania. O zasadach i szczegółach głosowania poinformujemy wkrótce.