14 01.20 14:21
Nowszy wpis Starszy wpis

Patryk Klimala zawodnikiem Celtiku Glasgow

Patryk Klimala odchodzi z Jagiellonii Białystok. 21-letni napastnik przechodzi na zasadzie transferu definitywnego do mistrza Szkocji – Celtiku Glasgow.

W barwach Jagiellonii Białystok urodzony w Świdnicy zawodnik rozegrał 50 oficjalnych spotkań, w których zdobył 11 bramek. Żółto-Czerwone barwy zaczął reprezentować w sezonie 2016/2017, kiedy jeszcze białostocki zespół prowadził trener Michał Probierz. Wówczas Patryk rozegrał trzy spotkania w polskiej ekstraklasie – wtedy występował wyłącznie w rundzie jesiennej. Był jednak członkiem drużyny, która wiosną sięgnęła po pierwsze, historyczne wicemistrzostwo kraju.

Wobec dużej konkurencji w ataku Jagiellończyków, przed sezonem 2017/2018 Klimala udał się na wypożyczenie na zaplecze ekstraklasy do suwalskich Wigier. W I lidze rozegrał 27 spotkań, w których 13 razy wpisał się na listę strzelców. Dobra dyspozycja na zapleczu ekstraklasy zaowocowała większa liczbą występów w kolejnym sezonie, ponownie w pierwszym zespole Jagiellonii. Pod wodzą trenera Ireneusza Mamrota rozegrał 29 oficjalnych meczów dla drużyny Żółto-Czerwonych. Zadebiutował też w europejskich pucharach, przebywając na boisku sześć minut w wygranym starciu Ligi Europy z Rio Ave 1:0. Podczas jesieni sezonu 2018/2019 Klimala był jeszcze głównie zawodnikiem rezerwowym. Wiosną coraz częściej występował w wyjściowej jedenastce, czego efektem był m.in. jego premierowy gol w ekstraklasie, w starciu z Zagłębiem Sosnowiec (2:1). Nie zapominamy też o bardzo ważnych trzech bramkach w Pucharze Polski, w tym dwóch w ćwierćfinałowej potyczce z Odrą Opole (2:0), dzięki którym Jagiellończycy zameldowali się w wielkim finale – z Klimalą w wyjściowej jedenastce.

Gwiazda Patryka Klimali rozbłysła pełnym blaskiem w tym sezonie. Już nie miewał tylko przebłysków dobrej formy, jak w sezonie 2018/2019, tylko był wiodącą postacią drużyny. W rundzie jesiennej bieżących rozgrywek oczarował swoją postawą nie tylko nas, ale również selekcjonera polskiej kadry młodzieżowej do lat 21 Czesława Michniewicza, który w kontekście Klimali mówił, że rośnie w Polsce nowa „klasowa dziewiątka”.

Klimala nie dość, że zdecydowanie wygrał rywalizację o miejsce w wyjściowej jedenastce Żółto-Czerwonych z konkurentami, strzelał bardzo ważne gole w ekstraklasie, to jeszcze pokazał próbkę swoich możliwości w jesiennych meczach kadry narodowej do lat 21. W pięciu spotkaniach eliminacji do mistrzostw Europy U-21 strzelił dwa gole i zaliczył jedną asystę. W ekstraklasie skompletował siedem trafień i był autorem trzech ostatnich podań, które kończyły się golem dla Jagi.  
Znakomita postawa w rundzie jesiennej sprawiła, że popularny "Klima" cieszył się coraz większym zainteresowaniem klubów zagranicznych. W efekcie trafił do szkockiego Celtiku, który miejmy nadzieję, będzie trampoliną do wielkich sukcesów sportowych naszego byłego już napastnika.

Patryk, dziękujemy Ci za grę w Jagiellońskich barwach i życzymy powodzenia w dalszej karierze!