13 02.20 08:07
Nowszy wpis Starszy wpis

100 meczów Martina Pospisila w Jadze!

Choć sobotni występ Jagiellończyków w Krakowie będziemy chcieli jak najszybciej wymazać z pamięci, to o jednej rzeczy wypada wspomnieć. Mecz z Wisłą był 100. występem Martina Pospisila w barwach naszego zespołu!

Czech przyszedł na świat 26 czerwca 1991 roku w miejscowości Belkovice-Lastany. Jest wychowankiem Sigmy Ołomuniec, w barwach której w wieku niespełna 20 lat zadebiutował w rodzimej ekstraklasie. Na najwyższym poziomie rozgrywkowym swojego kraju rozegrał łącznie 148 spotkań, w których strzelił 18 goli i był autorem 17 ostatnich podań. Był jednym z wyróżniających się zawodników w swoim kraju, a do Jagi trafił przed sezonem 2017/2018 w miejsce nie byle kogo, bo odchodzącego z najlepszym bilansem goli i asyst w pierwszym sezonie wicemistrzowskim Żółto-Czerwonych Konstantina Vassiljewa.

Pospisil to jednak zawodnik o nieco innej charakterystyce niż Estończyk. Czech podobnie jak Vassiljew jest świetnie wyszkolony technicznie, potrafi z gracją wymieniać kolejne podania z kolegami, ale w przeciwieństwie do "Kosty" to także piłkarz często angażujący się w działania defensywne zespołu. Zostawia na boisku dużo zdrowia i dzięki temu wywalczył sobie miejsce w podstawowej jedenastce Jagi. 

Ze 100 rozegranych meczów w barwach naszego klubu najlepiej wspominamy sezon 2017/2018, w którym to Żółto-Czerwoni drugi raz z rzędu zostali wicemistrzami Polski. Pospisil rozegrał 35 spotkań w ekstraklasie, w których strzelił pięć goli i zanotował dwie asysty. Był wiodącą postacią zespołu, co udowodnił także na początku kolejnego sezonu w eliminacjach do  Ligi Europy. Jagiellończycy mierzyli się z portugalskim Rio Ave i belgijskim KAA Gent, a Pospisil zdobył dwie bramki w wyjazdowych spotkaniach z tymi rywalami. W minionym sezonie był zaś ważnym punktem drużyny, która wywalczyła awans do finału Pucharu Polski, ostatecznie przegranego w dramatycznych okolicznościach przez nasz zespół 0:1.

Łącznie "Pospa" w barwach Jagi w 100 rozegranych spotkaniach strzelił osiem goli, dokładając do tego dorobku także 10 asyst. W bieżącym sezonie opuścił tylko jedno spotkanie ze względu na cztery otrzymane żółte kartki przed meczem z Wisłą Płock w ramach 13. kolejki PKO Ekstraklasy.

Martin, gratulujemy wspaniałego jubileuszu i życzymy kolejnych w koszulce z "Jotką" na piersi!