18 02.20 08:05

22. kolejka PKO Ekstraklasy - podsumowanie

W 22. kolejce zawiodła Legia Warszawa. Lider tylko zremisował w delegacji z beniaminkiem - Rakowem Częstochowa 2:2. W starciu zdobywcy Pucharu i mistrza Polski Lechia Gdańsk pokonała Piasta Gliwice 1:0.

Górnik Zabrze oddalił się od strefy spadkowej. Podopieczni Marcina Brosza ograli na swoim boisku Arkę Gdynia 2:0. Gospodarze powinni objąć prowadzenie już w 17. minucie. Rzutu karnego nie wykorzystał jednak najskuteczniejszy strzelec zabrzan Igor Angulo. Hiszpan zrehabilitował się pod koniec drugiej części meczu. W 83. minucie chytrym strzałem z ostrego kąta zaskoczył Pavelsa Steinborsa. Tuż przed końcem rywalizacji wynik na 2:0 ustalił Paweł Bochniewicz.

W starciu zdobywcy Pucharu Polski - Lechii Gdańsk z aktualnym mistrzem kraju - Piastem Gliwice górą drużyna z Trójmiasta. Bohaterem spotkania był niezawodny Flavio Paixao, który zapewnił wygraną gospodarzom golem z 63. minuty. Była to 50. zdobyta bramka Portugalczyka w barwach klubu z Gdańska. Paixao zrehabilitował się tym samym za pudło z początku meczu, kiedy to strzałem z rzutu karnego tylko obił poprzeczkę bramki Piasta.

Coraz trudniejszą sytuację w tabeli mają piłkarze zamykającego stawkę ŁKS-u Łódź. Drużyna prowadzona przez Kazimierza Moskala nie zmniejsza dystansu do rywali i wciąż traci punkty. Tym razem łodzianie bezbramkowo zremisowali z Wisłą Płock.

Goli nie było także w Szczecinie. Ciekawie zapowiadająca się potyczka trzeciej w tabeli Pogoni z będącym tuż za jej plecami Śląskiem Wrocław rozczarowała. Najlepszą okazję w tym meczu wypracowali goście. Erik Exposito w piątej minucie nie wykorzystał rzutu karnego. Później przeważali Portowcy, ale dobrze dysponowany był bramkarz Śląska Matus Putnocky. W tabeli Pogoń traci trzy punkty do liderującej Legii Warszawa.

Sporo emocji było w Bełchatowie. Rozgrywający tam swoje mecze w roli gospodarza Raków Częstochowa postawił się faworyzowanej Legii Warszawa. Częstochowianie objęli prowadzenie tuż przed przerwą po golu Sebastiana Musiolika. Stołeczni odpowiedzieli w drugiej połowie. Wyrównał Luquinhas, a w kwadrans przed końcem na listę strzelców wpisał się Jose Kante. Lider krótko cieszył się z prowadzenia, bo chwilę później do remisu doprowadził strzałem z rzutu karnego Petr Schwarz. Częstochowianie mogli mieć na koncie więcej goli, ale w 50. minucie "jedenastki" nie wykorzystał Daniel Bartl.

Niedzielne granie rozpoczęło starcie Jagiellonii z Koroną Kielce. Niestety, także i w tym meczu zabrakło goli, mimo usilnych starań gospodarzy, którzy oddali aż 31 strzałów na bramkę Scyzorów. Strzelili też gola, ale po długiej wideoweryfikacji VAR sędzia Daniel Stefański postanowił anulować trafienie Jakova Puljicia.

Bardzo dobrze w nowy rok weszła Wisła Kraków. Biała Gwiazda ograła na wyjeździe Zagłębie Lubin 1:0 po golu Vukana Savicevicia. Była to druga z rzędu wygrana podopiecznych Artura Skowronka. Dzięki temu Biała Gwiazda wydostała się ze strefy spadkowej i zajmuje bezpieczną 13. pozycję w tabeli.

W najciekawszym spotkaniu 22. serii gier Cracovia podejmowała Lecha Poznań. Pasy po zaciętym meczu zwyciężyły 2:1, ale to Kolejorz rozpoczął spotkanie lepiej. W 24. minucie do siatki trafił Kamil Jóźwiak. Gospodarze wzięli się do solidnej pracy w drugiej połowie. Podopieczni Michała Probierza wyrównali w 47. minucie po samonbójczym trafieniu stopera Kolejorza Lubomira Satki. Decydujący cios w 68. minucie zadał Rumun Sergiu Hanca, wykorzystując rzut karny.