19 02.20 08:06

O Galerii i przed Legią, czyli w prasie o Jadze

W środowej prasie coraz głośniej pisze się o nadchodzącym meczu z Legią Warszawa. Jest również informacja o Galerii Sław Jagiellonii.

O historii meczów z Legią. - 6 listopada 2010 r, , 12 kolejka Legia - Jaga 2:0. Legioniści przedłużyli swoją passę zwycięstw. Jaga wtedy też była na fali ale po samobójczej bramce Andriusa Skerli mecz nie ułożył się po myśli piłkarzy z Białegostoku. W rewanżu Jaga przed dużą cześć drugiej połowy grała w przewadze dwóch zawodników. W 52. minucie z boiska za faul na Tomaszu Frankowskim został wyrzucony Ivica Vrdoljak, a siedem minut później drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką został ukarany Ariel Borysiuk. Białostoczanie stworzyli sobie wiele dobrych okazji do zdobycia gola, ale nie byli w stanie wykorzystać żadnej z nich. Mecz zakończył się remisem 0:0 To był czwarty kolejny mecz Jagi bez wygranej. Ostatecznie sezon zakończył się jednak świetnie. Jaga uplasowała się na 4. pozycji i zagrała w europejskich pucharach. W sezonie 11/12 w spotkaniach obu tych drużyn padały remisy. Najpierw w Białymstoku po bezbarwnym meczu było 0:0. W 28.kolejce w Warszawie remis 1:1 po bramkach Daniel Ljuboji i Tomka Frankowskiego. Legia była w tym sezonie 3. a Jagiellonia skończyła rozgrywki na 10 pozycji. Mistrzowski sezon dla Legi nie zaczął się najlepiej. W 11. kolejce w Warszawie Jaga wygrała z drużyną ze stolicy 1:2. Bramki dla żółto-czerwonych zdobywali Dawid Plizga i Tomek Frankowski. Legioniści wzięli jednak srogi rewanż w Białymstoku. Wygrali 0:3 po bramkach Jodłowca, Kucharczyka i Dwaliszwilego. Jakub Słowik w bramce Jagi robił co mógł ale na nic się to zdało.

Ruszyła Galeria Sław Jagiellonii. - Na ścianie Stadionu Miejskiego wyeksponowano 19 zdjęć najważniejszych postaci w historii białostockiego klubu z różnych okresów: Ryszarda Karalusa, Antoniego Komendo-Borowskiego, Jerzego Zawiślana, Mirosława Sowińskiego, Jacka i Dariusza Bayerów, Antoniego Cylwika, Mariusza Lisowskiego, Jarosława Bartnowskiego, Dariusza Czykiera, Ryszarda Ostrowskiego, Jacka Markiewicza, Wojciecha Kobeszki, Hermesa, Michała Probierza, Rafała Grzyba, Andriusa Skerli, Tomasza Frankowskiego oraz Mariana Kelemena. Przy okazji każdego domowego meczu ekstraklasy w 2020 roku do Galerii będzie wprowadzana kolejna postać. Jako pierwszy znalazł się w niej legendarny trener, wychowawca kilku pokoleń Jagiellończyków - Ryszard Karalus.

Wieteska zagra z Jagą. - W sobotnim meczu z Jagiellonią Białystok (godzina 17.30) odsuniętego za kartki Artura Jędrzejczyka ma zastąpić na środku obrony Mateusz Wieteska. Gdyby spotkanie z Dumą Podlasia było rozgrywane we wtorek, trener Aleksandar Vuković miałby spory kłopot z zestawieniem bloku defensywnego. Jędrzejczyk pauzuje za osiem upomnień, z zespołem nie trenował inny podstawowy stoper, Igor Lewczuk, a tylko na ostatnie kilkanaście minut na boisku pojawił się lewy obrońca Michał Karbownik. – Obaj narzekają na drobne dolegliwości, ale nie wygląda to na nic poważnego. W środę obaj mają wyjść na zajęcia z drużyną i zobaczymy. Z Jagiellonią powinni być do mojej dyspozycji – uspokajał trener Vuković.