21 03.20 13:09
Nowszy wpis Starszy wpis

24. urodziny Damiana Węglarza

Sobota, 21 marca, to ważny dzień dla Damiana Węglarza. Urodzony w Bydgoszczy bramkarz Jagiellonii Białystok kończy dziś 24 lata!

Damian Węglarz piłkarską karierę rozpoczynał w rodzinnej miejcowości, w drużynach Gwiazdy Bydgoszcz oraz AZS UKW, skąd trafił do Zawiszy. Swój debiut w pierwszej drużynie ówczesnego pierwszoligowca zanotował w sezonie 2015/16 w meczach Pucharu Polski, gdy Zawisza eliminował kolejno Chrobrego Głogów i Stal Stalowa Wola. Był podstawowym bramkarzem bydgoszczan w rozgrywkach pucharowych, w których Zawisza awansował aż do półfinału.

W I lidze z kolei zadebiutował w październiku 2015 roku, w potyczce z Chojniczanką Chojnice (2:0). Węglarz wystąpił łącznie w 18 meczach oficjalnych bydgoskiego klubu, w których trzykrotnie zachowywał czyste konto. 

W lipcu 2016 roku podpisał kontrakt z Jagiellonią. Zadebiutował w Jadze 9 sierpnia 2016 roku w wyjazdowym starciu z Cracovią w ramach rozgrywek Pucharu Polski. Jaga wygrała pod Wawelem 1:0. Czyste konto golkiper Żółto-Czerwonych zachował także kilka tygodni później w swoim debiucie w ekstraklasie. Jaga rozgromiła w delegacji Śląsk Wrocław 4:0. Damian był w szerokiej kadrze drużyny prowadzonej przez trenera Michała Probierza, która w 2017 roku zdobywała pierwsze w historii wicemistrzostwo Polski.

W obliczu dużej konkurencji od stycznia 2018 roku do końca sezonu 2018/2019 Węglarz przebywał na wypożyczeniu w występujących na zapleczu ekstraklasy suwalskich Wigrach. Tam nasz golkiper rozegrał łącznie 35 spotkań, w których pięciokrotnie zachowywał czyste konto. Dobra postawa w zespole pierwszoligowca zaowocowała powrotem do Jagi i miejscem w wyjściowej jedenastce Żółto-Czerwonych od początku sezonu 2019/2020. Po odejściu z Jagiellonii doświadczonego Mariana Kelemena, Węglarz rywalizował o miejsce w podstawowym składzie z Grzegorzem Sandomierskim i Chorwatem Krsevanem Santinim w letnim okresie przygotowawczym. Sztab szkoleniowy Jagi na czele z trenerem Ireneuszem Mamrotem uznał, że to właśnie Damian będzie głównym golkiperem. W rundzie jesiennej nieprzerwanie bronił w meczach ligowych, rozgrywając łącznie 14 spotkań, cztery razy zachowując czyste konto. Pod koniec 2019 roku na kilka meczów stracił miejsce w wyjściowym składzie na rzecz Sandomierskiego.

Wiosnę między słupkami Jagi rozpoczął z kolei wypożyczony z londyńskiego Arsenalu macedoński golkiper Jagi Dejan Iliew. Nowy bramkarz rozegrał trzy pełne mecze, ale wobec urazu na kolejne cztery spotkania ponownie do bramki wskoczył Węglarz. W ostatnim spotkaniu Jaga pokonała Śląsk Wrocław 1:0 i tym samym Damian zachował swoje piąte czyste konto w tym sezonie.

Do tej pory Węglarz rozegrał w żółto-czerwonej koszulce 25 oficjalnych meczów, a w ośmiu z nich ani razu nie dał się pokonać rywalom.

Damian, życzmy Ci przede wszystkim dużo zdrowia i jak najwięcej sukcesów z Jagą!