15 05.20 08:20
Nowszy wpis Starszy wpis

Kibicowska '11' stulecia - typuje Monika Wądołowska

Przypominamy o głosowaniu na kibicowską "11" stulecia Jagiellonii. W naszej zabawie wzięła udział również reporterka JagaTV oraz prezenterka radiowa - Monika Wądołowska. Oto jej typy.

Aby oddać głos w wyborach na "11" stulecia kliknij tutaj.

Bramkarz - Marian Kelemen
Po prostu "Kelemen Superman". Przychodząc do Białegostoku wielu zastanawiało się, co tak wiekowy bramkarz może jeszcze dać drużynie. Tymczasem Marian udowodnił, że stać go na wiele. Cztery obronione rzuty karne, dwa wicemistrzostwa, wiele znakomitych meczów, w których ratował nam punkty.

Prawa obrona - Łukasz Burliga

Przychodził do Białegostoku z łatką zawodnika sprawiającego problemy. I oczywiście demony przeszłości odzywały się nieraz, ale na boisku "Bury" nigdy nie odpuszczał. Poza tym był pewniakiem, zarówno u Michała Probierza, jak i Ireneusza Mamrota. Dwa wicemistrzostwa to wystarczająca rekomendacja.

Środek obrony - Andrius Skerla, Thiago Cionek
W mojej ocenie Andrius jest strzelcem najważniejszego gola w historii Jagiellonii. Dlaczego najważniejszego? Bo bez tej bramki nadal w jagiellońskiej gablocie brakowałoby trofeów. Poza tym w pewnym momencie on wraz z Thiago Cionkiem tworzyli czołowy duet defensorów w całej Ekstraklasie. Thiago, kiedy przychodził do Białegostoku, bywał obiektem drwin, niektórzy narzekali na jego technikę i niekiedy brutalny styl. Cionek jednak tym się nie przejmował, ciężko pracował i w Białymstoku przeobraził się w klasowego zawodnika. Zapracował na transfer do Włoch, w Serie A rozegrał 100 meczów. To tylko potwierdza jego sportową klasę.

Lewa obrona - Antoni Cylwik
Z racji na mój wiek nigdy nie miałam okazji widzieć gry Pana Antoniego na żywo. Z wielu opowieści słyszałam jednak, że była to postać nietuzinkowa, charakterna, charyzmatyczna. Kapitan Jagiellonii, z którym Jagiellonia nie tylko po raz pierwszy awansowała do I ligi, ale później również zagrała w wielkim finale rozgrywek o Puchar Polski.

Prawe skrzydło - Przemysław Frankowski
Myślę, że wszyscy byliśmy świadkami niezwykłego wzrostu "Franka". Na początku złośliwie mówiono o nim "synek" Probierza. Z czasem jednak Przemek się rozwijał, jego talent coraz bardziej rozkwitał, a on sam stał się pewniakiem na prwym skrzydle. Z jego usług korzystali zarówno wspomniany Probierz, jak i później już Ireneusz Mamrot. Trzy wywalczone medale misrzostw Polski, awans do reprezentacji oraz transfer do MLS. Tak się ziścił "American dream" Przemka.

Środek pola - Rafał Grzyb, Dani Quintana
Nie wyobrażam sobie "11" stulecia bez Rafała Grzyba. Stał się legendą i twarzą ostatniej dekady Jagiellonii. Wywalczył z nią wszystkie trofea oraz medale. Ponad 200 meczów z Jagą w Ekstraklasie, dziewięć lat gry z "Jotką" na piersi. "Grzybek" po prostu musi się znaleźć w tym gronie. Dani z kolei jest, moim zdaniem, największym piłkarskim wirtuozem, który grał przy Słonecznej. Kiedy miał swój dzień w pojedynkę potrafił rozstrzygnąć losy meczu. Szkoda, że tak szybko chciał stąd odejść. Kto wie, jak potoczyłyby się losy tytułu mistrzowskiego, gdyby w sezonie 2014/15 Dani pozostał z nami do końca.

Lewe skrzydło - Kamil Grosicki
Podobnie jak w przypadku Burligi przychodził do Białegostoku ze swoimi problemami i demonami przeszłości. Na szczęście w Białymstoku udowodnił, że na boisku radzi sobie wyśmienicie. To tutaj zdołał wyjść na prostą, stał się bohaterem głośnego transferu do Turcji, a później już wszyscy wiemy, jak się to potoczyło. Turbo Grosik i te sprawy!

Atak - Tomasz Frankowski, Jacek Bayer
"Franek, łowca bramek" - myślę, że każdemu kibicowi Jagiellonii to zdanie kojarzy się z tylko jednym zawodnikiem. Pana Jacka, podobnie jak wymienionego wcześniej Pana Antoniego, nie miałam okazji obejrzeć na żywo, jednak to on jako pierwszy Jagiellończyk zadebiutował w reprezentacji, jego gole dały nam historyczny awans, również w I lidze błyszczał formą, a także strzelił gola w olsztyńskim finale.

Trener - Michał Probierz
Z całym szacunkiem wobec innych kandydatów, ale w tej kategorii wybór może być tylko jeden.

Aby oddać głos w wyborach na "11" stulecia kliknij tutaj.