29 06.20 14:47
Nowszy wpis Starszy wpis

Kibicowska '11' stulecia: Typuje Biuro Prasowe Jagiellonii

Przypominamy o głosowaniu na kibicowską "11" stulecia Jagiellonii. Na wasze typy czekamy do wtorku włącznie. W naszej zabawie udział wzięło Biuro Prasowe Jagiellonii Białystok. Oto nasza drużyna.

Aby oddać głos w wyborach na "11" stulecia kliknij tutaj.

Bramkarz - Marian Kelemen
Pierwsza pozycja i od razu trudny wybór. Liczby Sowińskiego robią wrażenie, z relacji jemu współczesnych wiemy, że była to wieloletnia ostoja jagiellońskiej bramki. Postawimy jednak na "Mariana", który przychodził do nas z piłkarskiego niebytu. Pamiętamy jak przed inauguracyjnym meczem z Legią w Warszawie Rafał Gikiewicz przewidział, że Kelemen będzie w TOP3 najlepszych bramkarzy ligi. Nie pomylił się. Dwa wicemistrzostwa, cztery wybronione rzuty karne. Mnóstwo niezapomnianych interwencji. Po prostu „Kelemen Superman”!

Prawa obrona - Jarosław Bartnowski
Jeden z niewielu zawodników pierwszej „Wielkiej Jagi”, który bronił jej barw w najwyższej klasie rozgrywkowej w latach 1987 – 1993. Pozostał wierny „Jotce” także w trudnych czasach.

Środek obrony - Andrius Skerla, Ivan Runje
Dwóch liderów dwóch medalowych drużyn. Andrius strzelił jednego z najważniejszych goli w całej jagiellońskiej historii. Poza tym był jednym z liderów drużyny, która w 2010 roku sięgnęła po Puchar i Superpuchar Polski. Z kolei Ivan z miejsca stał się wiodącą postacią w drużynie Michała Probierza. Później podobną funkcję pełnił u Ireneusza Mamrota, a obecnie Iwajło Petewa. Kluczowa postać jagiellońskiej defensywy. Jeden z najlepszych obrońców w całej Ekstraklasie.

Lewa obrona – Antoni Cylwik
Po prostu „Pan Kapitan”. Olbrzymia charyzma w szatni, a na boisku olbrzymia solidność. Jedna z kultowych postaci pierwszej „Wielkiej Jagi”, z którą przeszedł drogę od III ligi do finału zmagań o Puchar Polski.

Prawoskrzydłowy - Przemysław Frankowski
Przychodził jako niechciany w Lechii Gdańsk. Odchodził jako reprezentant Polski. Ponad cztery sezony w Jadze, trzy medale ligowe, 24 gole strzelone w Ekstraklasie. Nam jednak w pamięci utkwił dwumecz z Rio Ave, w którym „Franek” zanotował aż trzy asysty!

Środek pola – Rafał Grzyb, Dariusz Czykier
Rafał, chociaż bardzo tego nie lubi, nazywamy jagiellońską legendą i w naszej ocenie w pełni zasłużył na to określenie. Ponad 200 meczów z Jagą w Ekstraklasie. Uczestnik i współautor wszystkich największych sukcesów Jagiellonii, począwszy od Pucharu Polski 2010. Na boisku solidność i nieustępliwość. Darek to z kolei „złote dziecko” Białegostoku. Jako nastolatek szalał na boiskach I ligi. Najlepszy zawodnik Jagi w olsztyńskim finale. Później zdobywał mistrzostwa Polski, awansował do półfinału PZP. Nigdy jednak nie zapomniał o swojej Jadze. Był z nią nawet na czwartoligowym zesłaniu i pomagał w sportowej odbudowie.

Lewoskrzydłowy – Kamil Grosicki
Tego chłopaka nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Przychodził z łatką trudnego do okiełznania charakteru. Na szczęście prezes Cezary Kulesza oraz trener Michał Probierz odnaleźli właściwy klucz i dotarli do „Grosika”. On odwdzięczał się niezapomnianymi rajdami na skrzydle. Wspólnie z Tomkiem Frankowskim stworzył zabójczy duet.

Atak – Tomasz Frankowski, Wojciech Kobeszko
„Franek, łowca bramek” i wszystko jasne. Tomek to jedyny jagielloński król strzelców w Ekstraklasie. Klasa na boisku, jak i poza nim. Absolutny idol. Z kolei „KobiGol” strzelał jak na zawołanie w IV i III lidze. Nieźle wiodło mu się również na zapleczu Ekstraklasy, niestety kontuzja wyhamowała karierę. W efekcie nigdy nie mógł zweryfikować swoich umiejętności na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Mimo tego olbrzymi wkład w sportową odbudowę Jagiellonii.

Trener – Michał Probierz
Mamy olbrzymi szacunek wobec dokonań trenerskich zarówno Janusza Wójcika, jak i Ireneusza Mamrota, jednak w tej kategorii zwycięzca może być tylko jeden. Przejmował drużynę znajdującą się w dolnych rejonach tabeli. Dwukrotnie przychodził w trudnych momentach i pozostawiał po sobie wspaniały dorobek. Puchar Polski, Superpuchar, dwa medale mistrzostw Polski, wyciągnięcie drużyny z otchłani -10 punktów, a wszystko w ciągu sześciu lat!

Aby oddać głos w wyborach na "11" stulecia kliknij tutaj.

Arhelan
Energo
Mlekovita
Benmar
Leroy Merlin
AW Narzędzia
Jaga taxi
Rabet
Kamienna Grota
Biacomex
Globart print
Magic gym
Humana Medica OMEDA
Coca cola
Betex
123 Okulary
PCRT
KPKM
Firma Centrum
Rogowski Development
Yuniversal Podlaski
Galeria Zielone Wzgórze
Chilli Pizza
FirstWeb
Helios
WSFiZ
Luca
Olympic Sport
Mitel