31 07.20 17:58
Nowszy wpis Starszy wpis

Pavels Steinbors nowym zawodnikiem Jagiellonii!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok został Pavels Steinbors. Bramkarz, który do tej pory bronił barw Arki Gdynia, będzie występował z numerem 1. Łotewski golkiper związał się z naszym klubem dwuletnim kontraktem z opcją przedłużenia o rok.

Pavels Steinbors urodził się 21 września 1985 roku w Rydze. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w zespole z rodzinnego miasta, Skonto Ryga. W akademii tego klubu szkolił się do 2001, kiedy został włączony do kadry pierwszej drużyny. Nigdy nie dane mu było zadebiutować w tym zespole, choć był jego członkiem przez cztery lata. Przez cały okres swojego pobytu w stołecznej ekipie Pavels zanotował występy jedynie w drużynie rezerw.

W 2005 roku przyszedł czas rozstania ze Skonto. Kolejnym klubem w karierze mierzącego 191 cm zawodnika był inny zespół ze stolicy Łotwy, FK Jurmala. Do niestniejącego już klubu Steinbors dołączył na początku 2005 roku. Łącznie barw drugiej ze stołecznych drużyn bronił przez niec ponad trzy lata. W tym czasie zdołał uzbierać 43 występy, podczas których prezentował się z dobrej strony. Swoją formą przyciągnął wzrok zagranicznych klubów, które coraz chętniej spoglądały w jego kierunku. W spekulacjach medialnych przewijały się nazwy wielu klubów, zarówno z zachodu jak i wschodu Europy. Ostatecznie, na początku 2008 roku, najbardziej konkretne okazało się angielskie Blackpool, występujące wówczas na poziomie Championship, czyli drugim szczeblu rozgrywek. Anglicy przekonali zarówno zawodnika jak i klub do transferu, który został sfinalizowany w styczniu tamtego roku. Nasz nowy golkiper spędził na Wyspach Brytyjskich ledwie kilka miesięcy, które nie okazały się dla niego udane. Podczas pobytu w zespole "The Tangerines" nie dane było łotewskiemu zawodnikowi zadebiutować.

Krótko po powrocie do ojczyzny rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, FK Jurmala, i podpisał kontrakt z innym łotewskim ekstraklasowiczem, Metalurgiem Lipawa. W zespole z nadmorskiej miejscowości grał przez kolejne cztery lata, do lipca 2012 roku. Razem z kolegami z drużyny w 2009 roku cieszył się ze zdobycia tytułu mistrza Łotwy. Przez pierwsze dwa sezony swojego pobytu w Lipawie był głównie rezerwowym golkiperem. Dostawał szanse do pokazania swoich umiejętności, ale nie dane mu było na dłużej wskoczyć do bramki. Taką szansę otrzymał natomiast w sezonie 2011 (na Łotwie liga gra systemem wiosna-jesień). Przez cały sezon tylko kilkukrotnie opuścił swój posterunek, ustępując miejsca konkurentowi. Uzbierał aż 29 występów i w znaczącym stopniu przyczynił się do wywalczenia przez Metalurga tytułu wicemistrzowskiego. Poza sukcesami na krajowym podwórku, wspomniany tytuł mistrzowski w sezonie 2009 i tytuł wicemistrzowski w sezonie 2011, Steinbors dzięki grze w Lipawie zdążył również zadebiutować na arenie międzynarodowej. W sezonie 2008/2009 bronił dostępu do bramki Metalurga w pierwszym spotkaniu dwumeczu 2. rundy eliminacji Pucharu UEFA przeciwko rumuńskiemu FC Vaslui (porażka 0:2, w dwumeczu 1:5). W sezonie 2010/2011 stanął między słupkami w meczu rewanżowym 2. rundy eliminacji Ligi Mistrzów przeciwko czeskiej Sparcie Praga (porażka 0:2, w dwumeczu 0:5). Z kolei w kampanii 2012/2013 strzegł bramki w obu spotkaniach wygranego dwumeczu 1. rundy eliminacji Ligi Europy z La Fioritą z San Marino (wygrana 2:0 na wyjeździe i 4:0 w domu). Nie pomógł jednak swojemu zespołowi w kolejnej rundzie, ponieważ zdecydował się na zmianę pracodawcy.

Wybrał dosyć niecodzienny kierunek transferu, bowiem przeniósł się do Afryki. Konkretniej do RPA, gdzie zasilił szeregi Lamontville Golden Arrows. Z południowoafrykańskim zespołem był związany przez cały sezon 2012/2013, podczas którego ekipa z miasta Durban występowała w tamtejszej ekstraklasie. Steinbors podczas swojego pobytu w "Abafana Besthende" był raczej podstawowym bramkarzem. Wystąpił w 19 spotkaniach na 30 możliwych, w kadrze był obecny 27 razy. Do tego bilansu dorzucił jeden mecz w Telkom Knockout, czyli formie południowoafrykańskiego Pucharu. Razem z kolegami w lidze finiszował na 13. miejscu, a w Pucharze odpadł w 1/8 finału.

Po sezonie 2012/2013 Pavels zdecydował się na powrót do Europy. Wówczas niespełna 27-letni zawodnik podpisał kontrakt z występującym wówczas w Ekstraklasie Górnikiem Zabrze. Na Śląsku urodzony w Rydze bramkarz grał przez kolejne dwa sezony. Przez cały okres swojego pobytu w zabrzańskiej drużynie był podstawowym bramkarzem, występując w 54 meczach ligowych i trzech starciach pucharowych. "Górnicy" z Łotyszem w składzie zmagania ligowe w sezonie 2013/2014 zakończyli na 5. miejscu w tabeli, a w kampanii 2014/2015 finiszowali jako 7. siła ligi.

Przed startem sezonu 2015/2016 Steinbors po raz szósty w swojej karierze zdecydował się na zmianę klubu. Jego wybór padł na cypryjski zespół Nea Salamina Famagusta. W tym klubie spędził całą kampanię 2015/2016, będąc raczej podstawowym zawodnikiem. Wystąpił w 14 spośród 26 spotkań ligowych podczas sezonu zasadniczego oraz w dwóch spotkaniach ligowych podczas rundy play-off. Razem z kolegami z zespołu zakończył ligową rywalizację na 6. miejscu w lidze.

Po rocznym pobycie na Cyprze wychowanek Skonto Ryga zdecydował się po raz kolejny zmienić otoczenie. Wrócił do Polski, gdzie podpisał umowę z ówczesnym beniaminkiem Ekstraklasy, Arką Gdynia. To właśnie z gdynianami związany jest ostatni przed przenosinami do Jagiellonii etap kariery łotewskiego bramkarza i to z tym klubem reprezentant swojego kraju jest najbardziej utożsamiany. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem w Gdyni Steinbors spędził pełne cztery sezony, podczas których rozegrał łącznie 129 spotkań na wszystkich frontach. Cieszył się ze zdobycia Pucharu Polski w sezonie 2016/2017 oraz dwukrotnie ze zdobycia Superpucharu Polski (w sezonach 2017/2018 oraz 2018/2019). Ponadto jako zawodnik "Arkowców" rywalizował na europejskiej arenie, gdzie podopieczni trenera Leszka Ojrzyńskiego po zaciętym i wyrównanym boju musieli uznać wyższość duńskiego FC Midtjylland. Dzięki występom w Arce Pavels stał się podstawowym bramkarzem Łotwy (dotąd 12 występów w kadrze), został również wybrany najlepszym piłkarzem na Łotwie w 2019 roku. Teraz będzie miał okazję udowodnić swoje umiejętności w barwach białostockiego klubu.

Pavels, witamy w Jagiellonii! Życzymy samych sukcesów z "Żółto-Czerwonymi"!