16 10.20 08:36
Nowszy wpis Starszy wpis

Hit w dobie pandemii, czyli w prasie o Jadze

W piątkowej prasie dominuje temat meczu z Lechem Poznań. Hitowe starcie 7. kolejki PKO BP Ekstraklasy zostało zdominowane przez temat koronawirusa.

Kurier Poranny
Mecz z Lechem bez kibiców. - Od soboty stolica Podlasia znajdzie się w strefie czerwonej, a to oznacza, że spotkania piłkarskie nie zostaną co prawda odwołane, ale na żywo nie mogą ich oglądać fani. Jest czego żałować, bo w starciach Jagi z Kolejorzem ostatnio nie brakowało emocji i goli. Oba zespoły grają widowiskowo, lubią operować piłką, wiedzą, co z nią zrobić i takiego obrazu wydarzeń można się spodziewać w sobotni wieczór przy Słonecznej. Kolejorz świetnie zaprezentował się w kwalifikacjach Ligi Europy, awansując do fazy grupowej tych rozgrywek. Wielkim sukcesem było szczególnie wyeliminowanie w ostatniej rundzie kwalifikacji ekipy Charleroi. Zespół ze stolicy Wielkopolski wygrał na boisku lidera belgijskiej ekstraklasy 2:1, co było dla faworyzowanych rywali szokiem. Także łatwość z jaką poznaniacy rozgromili na Cyprze Apollon Limassol 5:0 musi budzić szacunek i uznanie.

W jakim składzie Jaga zagra z Lechem? - Długo Jagiellonia miała wolne. Po przełożeniu meczu z Pogonią Szczecin Żółto-Czerwoni zyskali jeszcze dodatkowy tydzień bez meczu o punkty. To nie był jednak czas na leniuchowanie. Część piłkarzy wykonywała swoje reprezentacyjne obowiązki (Steinbors, Cernych, Bida), a pozostali mogli pilnie przygotowywać się do meczu z Lechem Poznań. Wszyscy ciekawi jesteśmy czy trener Bogdan Zając postawi na ostatnio dość ugruntowaną wyjściową jedenastkę czy też wprowadzi powiew świeżości: Kris Twardek, Cernych. Do treningów i meczów (wystąpił w spotkaniu rezerw Jagiellonii w III lidze) powrócił też Ivan Runje. W rezerwach wystąpili także Hiszpana Fernan Lopez czy Szymon Sobczak.

Historia meczów z "Kolejorzem". - Historia spotkań Jagiellonii Białystok z Lechem Poznań jest bardzo bogata. Pierwszy mecz w ekstraklasie (wówczas I lidze) obie jedenastki stoczyły w 1987 roku na boisku przy ul. Bułgarskiej. Lech pokonał Jagiellonię 1:0, a gola zdobył Henryk Miłoszewicz. W rewanżu, przy Słonecznej Żółto-Czerwoni wygrali także 1:0 po bramce Dariusza Czykiera. Od tamtej pory drużyny grały ze sobą aż 46 razy, w ekstraklasie 39.

Cezary Kulesza w RN Ekstraklasy. - Cezary Kulesza potwierdził swoją mocną pozycję w polskiej piłce nożnej. Prezes Jagiellonii Białystok ponownie znalazł się we władzach Ekstraklasy S.A. Podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki, obok szefa Jagi w radzie nadzorczej znaleźli się także: Dariusz Mioduski z Legii Warszawa, Karol Klimczak z Lecha Poznań, Grzegorz Jaworski z Piasta Gliwice, Adam Mandziara z Lechii Gdańsk (jako przedstawiciele czterech czołowych zespołów minionego sezonu), a także Wojciech Cygan z Rakowa Częstochowa oraz reprezentujący PZPN Marek Koźmiński. - To z pewnością obowiązek, bo zajmujemy się sprawami ważnymi dla całej ligi, a czasy są bardzo trudne. Ale wybór to także miłe wyróżnienie. Ktoś mi nawet przypomniał, że mam największy staż w radzie, bo jestem w niej bodaj dziewiąty rok. Szybko zleciało - mówi Cezary Kulesza.

Przegląd Sportowy
Jacek Góralski wspomina swoje pierwsze zgrupowanie. - Takie z pozoru małe rzeczy budują atmosferę, a wobec Roberta mam wielki, nieustający szacunek. Do dziś pamiętam swój pierwszy przyjazd na zgrupowanie reprezentacji, jeszcze za czasów trenera Adama Nawałki. „Lewy” od razu zadbał, by „żółtodziób” nie czuł się w nowym otoczeniu nadmiernie stremowany, by nabrał pewności, oswajał człowieka z reprezentacją. Po kilku dniach zgrupowania rozmawialiśmy, jak byśmy znali się od lat. Podejście Roberta do zupełnie początkujących kadrowiczów nie zmieniło się.

Mecze znowu bez kibiców. - Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego wszystkie wydarzenia sportowe będą odbywać się bez publiczności. W czwartek popołudniu na konferencji prasowej, dotyczącej nowych obostrzeń spowodowanych zagrożeniem epidemicznym związanych z koronawirusem, premier Morawiecki przekazał, że wydarzenia sportowe, w tym mecze piłkarskie, będą się odbywać bez udziału kibiców. Taki stan będzie obowiązywał wszędzie tam, gdzie wprowadzono tzw. żółte i czerwone strefy. Od 8 października została nimi objęta cała Polska. (...) W ostatnich tygodniach wzrosła też liczba zachorowań w klubach. ESA i PZPN na razie nie informowały o tym, że któryś z meczów zbliżającej się siódmej kolejki ekstraklasy jest zagrożony.

Głos Wielkopolski
Dariusz Żuraw przed meczem z Jagiellonią. - - Wydaje mi się, że nie jesteśmy wybici z rytmu mimo przerwy - dodał. - Dzisiaj trenowali wszyscy, którzy byli na zgrupowaniach kadr, oprócz Kaczarawy, który wróci dzisiaj. On też jest zdrowy i gotowy do gry. Butko? Jeszcze nie trenuje. Mieliśmy problemy wizowe, które już udało się załatwić. Jutro Bohdan ląduje w Poznaniu. Dziennikarze dopytywali o kadrę Lecha. - Okienko transferowe się zamknęło, dostępni są jedynie piłkarze bez przynależności klubowej. Trudno sobie wyobrazić, żeby taki zawodnik był odpowiedniej jakości. A my chcemy iść w jakość. Zatem wszystkie ruchy, które zrobiliśmy były ostateczne, następne wykonamy w styczniu - zakończył Żuraw.