04 12.20 15:42
Nowszy wpis Starszy wpis

Koszulka retro Jagiellonii Białystok

Jagiellonia Białystok w wyjątkowym roku swojego stulecia ma zaszczyt zaprezentować koszulkę retro, nawiązującą stylem i designem do trykotów, w których mecze rozgrywał przedwojenny zespół, protoplaści dzisiejszej Jagi. Przez wiele lat budowaliśmy i nadal będziemy tworzyć piękną, żółto-czerwoną historię naszego Klubu. Wspólnie.

Jagiellonia Białystok powstała w 1920 roku. Została założona przez żołnierzy 42. Pułku Piechoty. 30 maja drużyna rozegrała swój pierwszy mecz z białostockimi Kresowcami. Protopolaści Jagiellonii wygrali tamto starcie 5:1. W 1930 roku zespół, pod nazwą WKS 42. Pułk Piechoty, walczył o awans do I ligi, przegrywając potyczkę barażową z WKS-em Brześć.

27 stycznia 1932 roku doszło do połączenia WKS-u 42. Pułku Piechoty z Klubem Sportowym Młodzieży Wiejskiej. Na tej bazie powołano do życia wielosekcyjny białostocki Klub Sportowy "Jagiellonia".

Zawodnicy pierwszy mecz, już z "J-otką" na piersi rozegrali kilka tygodni później, a stawką spotkania były punkty w rozgrywkach A-klasy "Żółto-Czerwoni" pokonali Żydowski Klub Sportowy Białystok 4:2. Prezentowana koszulka nawiązuje do strojów obowiązujących w tamtych latach.

Ponad 100-letnia historia Jagiellonii obfituje w liczne wzloty i upadki. Sytuacja zmieniła się dopiero w latach 70-tych, kiedy przy wsparciu sektora budowlanego drużyna stałą się wiodącą siłą. Najpierw w Białymstoku, a później również w regionie. W 1975 roku Jagiellonia zadebiutowała w II lidze, a 12 lat później awansowała do ekstraklasy.. W 1989 roku "Żółto-Czerwoni" dotarli do finału rozgrywek o Puchar Polski.

Największe sukcesy w historii Klubu przypadają na ostatnią dekadę - zdobycie Pucharu i Superpucharu Polski, dwa wicemistrzostwa Polski, brązowy medal mistrzostw Polski oraz awans do finału Pucharu Polski.

Dziękujemy za Twoje wsparcie i obecność. Razem od 100 lat!

Koszulkę retro możecie nabyć na sklep.jagiellonia.pl