30 05.10 11:15

90 lat od pierwszego meczu

Rok 2010 to rok obchodów 90-lecia istnienia Jagiellonii Białystok. Dokładnej daty powstania klubu historykom nie udało się ustalić, jednak pewne jest, że w maju 1920 roku stacjonujący w Białymstoku żołnierze 42 Pułku Piechoty im. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego powołali do życia - Klub Sportowy Batalionu Zapasowego 42 Pułku Piechoty. Swój pierwszy oficjalny mecz "wojskowi” rozegrali 30 maja 1920 roku, pokonując Kresowców Białystok 5:1, czyli dokładnie 90 lat temu. Tak więc datę 30 maja 1920 można przyjąć jako datę powstania naszego klubu.

Poniżej prezentujemy relację z tamtego meczu, która ukazała się w numerze 126 Dziennika Białostockiego z dnia 2 czerwca 1920 roku. Jest to pierwsza wzmianka źródłowa o nowo powstałym klubie, do jakiej udało się dotrzeć historykom.

"Dnia 30 V odbyły się na boisku 42 pp. w koszarach Traugutta zawody w piłkę nążną między K.S.B.Z.  42 pp. a Kresowcami.

Gra rozpoczęła zię o godz. 6-tej m. 9.

W 3 minut po rozpoczęciu się gry plut. Hamczyk z K.S.B.Z. 42 pp. celnym strzałem zdobywa 1-wszy punkt na korzyść K.S.B.Z. 42 pp.

Gra nabiera żywszego tempa i o godz. 6 minut 18 uzyskują punkt Kresowcy (p. Lubertowicz).

Godz. 6 minut 31 z karnego rzutu uzyskuje por. Nowak 2-gi punkt dla K.S.B.Z. 42 pp.

Godz. 6 minut 44 plut. Hamczyk zdobywa 3-ci punkt.

Do przerwy wynik na korzyść K.S.B.Z. 42 pp. 3:1.

Po przerwie tempo utrzymuje się przez jakiś czas następnie upada prawie że zupełnie u Kresowców. W drugiej połowie zdobywają się Kresowcy na 7 ataków na bramkę K.S.B.Z. 42 pp. Zanik tempa udziela się też K.S.B.Z. 42 pp. Piłka biega leniwie po boisku.

Godz. 7 minut 14 por. Nowak pięknie przeprowadzonym atakiem zdobywa 4-ty punkt na korzyść K.S.B.Z. 42 pp.

Godz. 7 minut 20 rzut karny do bramki Kresowców obroniony pięknie przez bramkarza Kresowców.

Godz. 7 minut 23 zdobywa st. szer. Ambrust celnym strzałem 5 i ostatni punkt.

Gra kończy się o godz. 7 minut 44 na korzyść K.S.B.Z. 42 pp. 5:1.

Wolnych rzutów na korzyść Kresowców 4, na korzyść K.S.B.Z. 42 pp. 6.