Maj
1920
Powstanie Klubu
Żołnierze stacjonującego w Białymstoku Batalionu Zapasowego 42 Pułku Piechoty powołali do życia Koło Sportowe - sekcję piłki nożnej.
30 maja
1920
WKS 42 PP w latach dwudziestych był najlepszym zespołem Białegostoku. Uczestniczył w rozgrywkach wileńskiej i warszawskiej klasy "A" i klasy "B".
Pierwszy mecz K.S.B.Z. 42 P.P. z Kresowcami wygrany 5:1
2 listopada
1930
Baraż o I ligę:
Mecz WKS 42 PP Białystok - WKS 82 PP Brześć. Mecz rozegrany na neutralnym boisku w Siedlcach przegrany przez WKS 42 PP 1:2.
27 stycznia
1932
Po raz pierwszy pojawia się nazwa Jagiellonia: decyzją władz miasta z połączenia WKS 42 PP (piłka nożna) i KS Związku Młodzieży Wiejskiej (lekka atletyka).
Powstaje BIAŁOSTOCKI KLUB SPORTOWY JAGIELLONIA
9 kwietnia
1932
Jagiellonia – Żydowski Klub Sportowy Białystok 4:2
Jagiellonia zajmuje w OZPN miejsce po WKS 42 PP.
Lata trzydzieste
XX wieku
Oryginalny herb Jagiellonii z lat trzydziestych. Wraz z utworzeniem Jagiellonii powstał klubowy herb w barwach żółto-czerwonych - takich, jak barwy miasta.
Rok
1935
Antoni Komendo - Borowski
napastnik wywodzący się z WKS 42 PP, następnie gracz Jagiellonii. Pierwszy wychowanek klubu, który trafił do I-ligowego zespołu Pogoni Lwów (w 1933 r.), a następnie zadebiutował Reprezentacji Polski (w 1935 r.).
NAJLEPSZY PRZEDWOJENNY PIŁKARZ
24 listopada
1935
Jagiellonia zmieniła nazwę na Wojskowy Klub Sportowy Jagiellonia. Po raz drugi w historii klubu jego opiekunem został 42 Pułk Piechoty
Historia zatoczyła koło
30 stycznia
1938
Przedwojenne problemy
Na skutek kłopotów finansowych sekcja piłki nożnej zostaje rozwiązana, a jej najlepsi piłkarze zasilili klub sportowy Strzelec Białystok.
Lata 40-te
XX wieku
Pozostałymi sekcje w przedwojennej Jagiellonii były m.in:
- lekkoatletyczna
- bokserska
- tenisowa
- piłki ręcznej
- koszykarska
- siatkarska
KLUB WIELOSEKCYJNY
Rok
1945
Gazeta "Jedność narodowa": reaktywacja klubu nastąpiła przy dużym zaangażowaniu Karola Kowalczyńskiego przedwojennego piłkarza klubu, powstają sekcje: piłki nożnej, lekkiej atletyki, boksu, szermierki i gier zespołowych.
Powojenna Reaktywacja Jagiellonii
Lata
1948, 1949
Rządy powojenne w Polsce skazują Jagiellonię na kolejne lata niebytu. Zamiast Jagiellonii pojawiają się:
Motor Białystok (rozwiązany w 1948r.)
Wici Białystok (potem Związkowiec)
Klub Sportowy Budowlani, który w 1951 r. wchłonął Związkowca Białystok.
Jagiellonia
Powraca
Klub Budowlani Białystok zmienia nazwę na Jagiellonia Białystok.
21 kwietnia 1955
26 stycznia 1957
Z połączenia Budowlanych Białystok i Sparty Białystok oficjalnie zostaje reaktywowany BKS Jagiellonia.
Następuje zmiana nazwy klubu na MKSB "Jagiellonia".
25 maja 1973
Sezon 1974/75
Ten pierwszy raz. Jagiellonia pierwszy raz w historii awansowała do ówczesnej II ligi (obecnie I liga).
Ekstraklasa wreszcie nasza! Jagiellonia prowadzona przez Janusza Wójcika w cuglach awansowała do Ekstraklasy. Była to debiutancka promocja Jagi do najwyższej klasy rozgrywkowej.
Sezon 1986/87
9 sierpnia 1987
Historyczny debiut! Pierwszy mecz Jagiellonii w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. W debiucie Jaga zremisowała z Widzewem Łódź 1:1, a spotkanie zgromadziło ponad 30 tysięcy widzów, co do dzisiaj pozostaje rekordem frekwencji przy Słonecznej. Pierwsza przygoda "Żółto-Czerwonych" z Ekstraklasą trwała trzy lata do sezonu 1989/90.
Pierwsze mistrzostwo juniorów. Jagiellonia zdobyła pierwsze mistrzostwo Polski w kategorii juniorów starszych. Potem białostoczanie powtórzyli tamten sukces jeszcze trzy razy w latach 1992, 2004 i 2011. W 2000 roku tytuł najlepszych w kraju zdobyli juniorzy młodsi. Nasza Akademia wychowała od tamtej pory wielu zawodników, którzy z powodzeniem grali na międzynarodowej arenie oraz w reprezentacji.
Rok 1988
24 czerwca 1989
O krok od Pucharu! Pierwszy w historii awans Jagiellonii do finału zmagań o Puchar Polski. W drodze po ten sukces białostoczanie ograli m.in. Ruch Chorzów, który w tamtym sezonie został mistrzem. W olsztyńskim finale, który zdaniem wielu obserwatorów był jednym z najlepszych w historii "Turnieju tysiąca drużyn" Jaga uległa naszpikowanej gwiazdamii Legii 2:5. Koszt tamtego sukcesu był jednak spory, ponieważ stolicę Podlasia opuściło wielu kluczowych piłkarzy, m.in. Czykier i Bayer.
Ponownie w elicie Jagiellonia po dwóch latach banicji wróciła do Ekstraklasy, ale jej powrót miał gorzki smak. Drużyna oparta na młodzieży ugrała w sezonie zaledwie dziewięć punktów i z fatalnym bilansem (2 wygrane, 5 remisów, 27 porażek) na 14 lat zniknęła z elity.
Sezon 1992/93
7 grudnia 1992
Jagiellonia z MKSB ponownie przeistoczyła się w BKS.
Jaga na zakręcie. Chociaż mało kto w to wierzył Jaga wylądowała w czwartej klasie rozgrwkowej. W wyniku reformy zmagań w III lidze "Żółto-Czerwoni" spadli i zmagali się z rywalami pokroju Sparty Szepietowo lub MKS-u Mielnik. Najwidoczniej sportowy "Katharsis" był potrzebny białostoczanom, którzy za kilka lat mieli wrócić na salony.
Sezon 1998/99
Sezon 2000/01
Powrót do II ligi. Jagiellonia po pięciu latach przerwy ponownie zawitała w II lidze, jednak drużyna składana w pośpiechu przez Wojciecha Łazarka nie dała rady na zapleczu Ekstraklasy. Walka o utrzymanie trwała do ostatniej kolejki, niestety w niej pewny awansu Lech Poznań sensacyjnie przegrał z walczącym o utrzymanie ŁKS-em Łódź. W tej sytuacji Jagiellonia ponownie spadła do III ligi. Na szczęście banicja trwała tylko rok.
Jaga w półfinale. To była jedna z większych sensacji tamtego sezonu. Będąca beniaminkiem II ligi Jagiellonia dotarła do półfinału zmagań o Puchar Polski, eliminując po drodze Stasiaka Opoczno, Zagłębie Lubin, Pogoń Szczecin i Raków Częstochowa. W drodze do finału Jaga trafiła na walczącą o mistrzostwo Polski Legię. Spotkanie w Białymstoku zostało przerwane z powodu burd chuligańskich, a nasz zespół ukarano walkowerem. W rewanżu białostoczanie pokazali charakter i zremisowali przy Łazienkowskiej 0:0, chociaż z niewiadomych przyczyn sędzia nie uznał prawidłowo zdobytej bramki przez Mariusza Dzienisa.
Rok 2004
Rok 2006
O baraże od Ekstraklasy. Jagiellonia po wielu latach przerwy stanęła przed szansą walki o Ekstraklasę. Warunek był jeden, ogranie w barażach Arki Gdynia. Niestety, nie udało się go spełnić. Ekipa z Pomorza dwukrotnie ograła Jagę i zachowała byt w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Ekstraklasa znowu nasza! W końcu! Po 14 latach przerwy Jagiellonia wywalczyła awans do wymarzonej elity. Białostoczanie zajęli 2. miejsce w II lidze ustępując jedynie Ruchowi Chorzów. Sezon na stanowisku trenera rozpoczął Ryszard Tarasiewicz, a dzieła dokończył Artur Płatek.
Rok 2007
Sezon 2007/08
Zadomowieni w elicie. Od ponad 11 lat Jagiellonia ma stałe miejsce w Ekstraklasie. W tej kategorii ustępujemy jedynie Legii Warszawa, Wiśle Kraków i Lechowi Poznań. Pierwszy sezon przyniósł sporo nerwów, ale już w kolejnych Jaga nie miała problemów z utrzymaniem.
Michał Probierz w Białymstoku. W połowie roku pracę z Jagiellonią rozpoczął Michał Probierz, trener kojarzony z największymi sukcesami "Żółto-Czerwonych".
Rok 2008
22 maja 2010
Puchar jest nasz! To, co nie udało się 21 lat wcześniej, zostało zrealizowane w Bydgoszczy. Jagiellonia w meczu finałowym zmagań o Puchar Polski pokonała Pogoń Szczecin, a jednego gola strzelił Andrius Skerla. Było to pierwsze trofeum tak wielkiej rangi wywalczone przez nasz Klub.
To nie magia, to nie czary... Jagiellonia zadebiutowała w Lidze Europy! Coś co jeszcze 10 lat wcześniej wydawało się być niepoprawną mrzonką udało się przełożyć na rzeczywistość. W III rundzie eliminacyjnej LE Jaga trafiła na grecki Aris Saloniki. Zespół z Hellady, prowadzony przez legendarnego Argentyńczyka Hectora Raula Cupera wygrał w Białymstoku 2:1. W rewanżu białostoczanie prowadzili już... 2:1, ale w końcówce gospodarze zdołali wyrównać.
29 lipca 2010
1 sierpnia 2010
Superpuchar dla Jagi. To był bardzo obfity rok dla Jagiellonii, która nie tylko zdobyła Puchar Polski i zadebiutowała na międzynarodowej arenie, ale również sięgnęła po kolejne trofeum - Superpuchar. W meczu rozgrywanym w Płocku "Żółto-Czerwoni" pokonali naszpikowanego gwiazdami mistrza Polski - Lecha Poznań 1:0. Jedyną bramkę zdobył niezawodny Tomasz Frankowski!
"Franek" królem strzelców. Był to dziwny sezon dla Jagiellonii. Drużyna kończyła rok na I miejscu w tabeli i rozbudziła nadzieje na mistrzostwo, jednak słaba wiosna spowodowała spadek "Żółto-Czerwonych" na IV miejsce w tabeli. Tamten wynik gwarantował jednak awans do Ligi Europy (porażka w I rundzie w Irtyszem Pawłodar). Na pocieszenie Jagiellończykom pozostał fakt, że indywidualne trofeum Króla strzelców Ekstraklasy zdobył Tomasz Frankowski.
Sezon 2010/11
Rok 2014
Kolejny półfinał PP. Sezon 2013/14 nie był udany dla Jagi. Drużyna mająca w swoich szeregach doświadczonych zawodników miała powalczyć o awans do Ligi Europy. Tymczasem w Ekstraklasie "Żółto-Czerwoni" wylądowali w grupie spadkowej. Nieco lepiej wiodło się naszym w Pucharze Polski, w którym dotarliśmy do półfinału. Tam Jaga uległa Zawiszy Bydgoszcz. Na pocieszenie pozostała świadomość, że to ówczesny beniaminek Ekstraklasy triumfował w rozgrywkach "Tysiąca drużyn".
Historyczne medale. Tamten sezon udowodnił, że w futbolu niemożliwe nie istnieje. Jagiellonia skazywana na dramatyczną walkę o utrzymanie świetnie rozpoczęła sezon. Po rundzie jesiennej zajmowała bardzo dobrą piątą pozycję, a to było dopiero preludium do rundy wiosennej. Rok 2015 "Żółto-Czerwoni" rozpoczęli wygranymi w Warszawie z Legią i we Wrocławiu ze Śląskiem. Potem przyszła zadyszka, ale nasza ekipa nie miała problemów z awansem do grupy mistrzowskiej. Tam pozbawieni presji Jagiellończycy punktowali kolejnych rywali. Ostatecznie zajęli najlepsze w historii 3. miejsce w Ekstraklasie i wywalczyli medale. Pozostał jednak niedosyt, ponieważ strata do mistrza z Poznania wynosiła zaledwie dwa punkty, a przecież po drodze miał miejsce pewien mecz z bardzo kontrowersyjnym rozstrzygnięciem...
Sezon 2014/15
Lipiec 2015
Ponownie w Lidze Europy. Jagiellonia po czterech latach przerwy ponownie zawitała do Ligi Europy. W I rundzie eliminacyjnej "Żółto-Czerwoni" rozprawili się z litewską Kruoją w imponującym stylu, ponieważ wygrali dwumecz aż 9:0. W kolejnej fazie lepszą okazała się Omonia Nikozja. Cypryjczycy pokonali Jagiellończyków 1:0.
Jagiellonia zdobywa historyczne wicemistrzostwo Polski! Piłkarze Michała Probierza przez długi czas byli liderem rozgrywek, ale po pasjonującej walce na finiszu znaleźli się tuż za Legią Warszawa. W ostatnim meczu ligowym z Lechem Poznań Żółto-Czerwoni w ostatnim kwadransie podnieśli się ze stanu 0:2 na 2:2 i byli o jedną bramkę od wywalczenia tytułu mistrzowskiego.
Sezon 2016/17
Lipiec 2017
Po kolejnym dużym sukcesie Jagiellończycy ponownie mieli okazję powalczyć w europejskich pucharach. W eliminacjach Ligi Europy, już pod wodzą Ireneusza Mamrota, najpierw pokonali gruzińskie Dinamo Batumi (1:0 i 4:0), by następnie nie sprostać azerskiej Gabali (1:1 i 0:2).
Jagiellonia powtórzyła sukces sprzed roku. Mimo wielu przedsezonowych obaw, z nowym trenerem i bez kilku podstawowych piłkarzy, Żółto-Czerwoni ponownie potrafili do ostatniej kolejki walczyć o mistrzostwo Polski. Drużyna Ireneusza Mamrota, mimo zakończenia sezonu trzema zwycięstwami z rzędu, ostatecznie musiała ponownie uznać wyższość Legii Warszawa, potwierdzając jednak, że Jaga wdarła się do ścisłej ligowej czołówki na dłużej.
Sezon 2017/18
Czerwiec 2018
Po raz drugi w historii klubu juniorzy młodsi Jagiellonii zdobyli mistrzostwo Polski. W finale Centralnej Ligi Juniorów U-17 drużyna Wojciecha Kobeszki i Jana Pawłowskiego pokonała Pogoń Szczecin 4:0.