16 11.18 13:26
Nowszy wpis Starszy wpis

Akcenty patriotyczne na meczu z Lechem. Fotogaleria

Przy okazji niedzielnego meczu 15. kolejki LOTTO Ekstraklasy z Lechem Poznań obchodziliśmy również setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przy Słonecznej nie zabrakło elementów patriotycznych.

Jeszcze zanim przenieśliśmy się na Stadion Miejski, w niedzielne południe przedstawiciele Jagiellonii Białystok złożyli żółto-czerwony wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbywały główne miejskie obchody 100-lecia niepodległości.

Już przy Słonecznej z kolei na kibiców czekały wystawy przygotowane przez Muzeum Pamięci Sybiru oraz 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Muzeum starało się przenieść kibiców do Polski okresu międzywojennego. W tym celu przygotowane zostały ekspozycje ukazujące życie codzienne na dawnych ziemiach kresowych II Rzeczypospolitej. Pokazane zostały międzywojenna wieś, miasto i dwór, a w okolicach wystawy kibice będą mogli spotkać osobę wcielającą się w postać marszałka Józefa Piłsudskiego.

Postać marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z małym towarzyszem wyprowadziła również na murawę zawodników obu drużyn, ubranych w biało-czerwone szaliki. Na boisku zabrakło tym razem flag klubowych, które zastąpiła jedna – oczywiście biało-czerwona, trzymana przez harcerzy 7. Harcerskiej Drużyny Wodnej „Szara Szekla”. Fladze hołd oddali żołnierze z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, którego maskotka – ryś – przez całe spotkanie towarzyszyła przy murawie naszej jagiellońskiej pszczole.

Tuż przed pierwszym gwizdkiem sędziego Bartosza Frankowskiego odśpiewana została pełna wersja Mazurka Dąbrowskiego. Akcja #DoHymnu, w ramach której na stadionie były rozdawany kartki z tekstem naszego hymnu narodowego (który również był wydrukowany w gazetce meczowej oraz wyświetlony na telebimach), przyniosła świetny rezultat. Pełen Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał na trybunach bardzo okazale, co można zobaczyć na filmie przygotowanym przez Polskie Radio Białystok.

W trakcie śpiewania hymnu narodowego trybuny nabrały biało-czerwonych barw. Wszystko za sprawą akcji przynoszenia barw narodowych na Słoneczną, w której wzięło udział bardzo wielu naszych kibiców, co dało świetny efekt końcowy. Do akcji przyłączył się również Partner Główny Ekstraklasy, PKO Bank Polski, którego przedstawiciele rozdawali przed stadionem biało-czerwone chorągiewki.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału „Wokół meczu”, a także fotogalerii zdjęć przygotowanych przez Mariusza Piotrowskiego i Kamila Świrydowicza, dotyczących właśnie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.