autor: Dariusz Gryko, Tomasz Kozioł, źródło: własne

Lech Poznań

Gole

26` Arboleda

39` Stilić

80` Everton (samob.)
Arifović `27
Hermes`39

Żółta kartka

76` Stilić

Sędziowie

Mirosław Górecki (jako główny)
oraz Patryk Podwysocki i Tomasz Rusek (na liniach - wszyscy Śląski ZPN).

Widzowie

ok. 9 000 (w tym gości 472).

Skład

Jagiellonia: Piotr Lech – Dariusz Łatka, Parol Stano, Andrius Skerla, Aleksis Patricio Norambuena Ruz - Michał Fidziukiewicz (62. Damir Kojašević), Hermes Neves Soares, Everton Antonio Pereira, Jacek Falkowski (84. Szymon Matuszek), Dariusz Jarecki - Ensar Arifović (46. Łukasz Tumicz). Pozostali w rezerwie: Maciej Kudrycki, Marcin Pacan, Igor Lewczuk, Mariusz Dzienis. Trener: Michał Probierz.
Lech: Krzysztof Kotorowski – Grzegorz Wojtkowiak, Bartosz Bosacki, Manuel Arboleda, Luiz Alfonso Henriquez Ledezma - Sławomir Peszko, Dimitrije Injać, Tomasz Bandrowski, Semir Stilić (87. Anderson Denyro Cueto Sanchez) - Robert Lewandowski (81. Jakub Wilk), Piotr Reiss (66. Hernán Rengifo Trigoso). Pozostali w rezerwie: Dawid Kręt, Rafał Murawski, Zlatko Tanevski. Trener: Franciszek Smuda.

Lekcja futbolu

Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 0:3 (0:2)       Od falstartu rozpoczęli rozgrywki nowego sezonu przed własną publicznością piłkarze białostockiej Jagiellonii. Żółto-czerwoni ulegli na inaugurację w Białymstoku Lechowi Poznań 0:3 (0:2). Kolejorz z przebiegu całego spotkania był zespołem lepszym i zasłużenie wywozi ze stolicy Podlasia komplet punktów. Jaga mimo, że nie zagrała w niedzielę słabego spotkania zeszła z boiska pokonana.

Spotkanie zostało poprzedzone minutą ciszy zmarłemu przed miesiącem Mirosławowi Sowińskiemu, najlepszemu bramkarzowi w historii Jagiellonii. Kibice żółto-czerwonych wywiesili transparent "Mirosław "Sowa" Sowiński 1956-2008 (J)" i odpalili racę, która symbolizowała znicz.

Co do samego meczu, to na początku spotkania na boisku nie działo się zbyt wiele. Pierwszą groźną sytuację goście stworzyli po kwadransie gry. Bośniacki napastnik Jagiellonii Ensar Arifović stracił piłkę w środku pola na rzecz swojego rodaka Semira Stilicia, którego płaskie uderzenie z dystansu przeszło obok słupka.

Jagiellończycy w 22. minucie mieli znakomitą okazję do objęcia prowadzenia. Alexis Norambuena dośrodkował do Jacka Falkowskiego, który wpierw przyjął piłkę na klatkę piersiową, a następnie uderzył z woleja w krótki róg. Futbolówkę zmierzającą pod poprzeczkę kapitalną interwencją sparował na rzut rożny Krzysztof Kotorowski.

Cztery minuty później Kolejorz cieszył się z objęcia prowadzenia. Z prawego skrzydła dośrodkował Grzegorz Wojtkowiak, a Manuel Arboleda na raty skierował ją do siatki. Do zakończenia pierwszej odsłony gry Lech nadawał ton wydarzeniom na boisku. W 38. minucie Hermes Neves Soares sfaulował w polu karnym Piotra Reissa, a chwilę później rzut karny pewnie wykorzystał Semir Stilić. Jeszcze przed przerwą podopieczni Franciszka Smudy stworzyli kolejną bardzo dobrą sytuację. Aktywny Sławomir Peszko podał do Reissa, a lob kapitana poznaniaków zatrzymał się na górnej siatce bramki strzeżonej przez Piotra Lecha.

W 55. minucie należał się rzut karny dla Jagiellonii. Jeden z obrońców Kolejorza wybijając piłkę, trafił nią w rękę Kolumbijczyka Manuela Arboledy, ale gwizdek sędziego milczał... Chwilę później po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Hermesa fatalnie skiksował Pavol Stano. Słowak mając przed sobą tylko Kotorowskiego nie trafił w piłkę. W 64. minucie Robert Lewandowski minął dwóch graczy Jagi, wyłożył piłkę Wojtkowiakowi, który oddał futbolówkę do niepilnowanego Reissa, a doświadczony napastnik Kolejorza przestrzelił z 11 metrów. Niespełna dziesięć minut przed końcem meczu przyjezdni ustalili wynik spotkania. Stilić dośrodkował z rzutu rożnego, a niefortunną interwencją popisał się Everton Antonio Pereira, kierując piłkę do własnej bramki, obok bezradnego bramkarza gospodarzy.

Lech Poznań zasłużenie wygrał z Jagiellonią Białystok i tym samym zdobył pierwszy komplet punktów w tym sezonie. Jagiellonia jest w obecnych rozgrywkach jeszcze bez zwycięstwa, ale za tydzień będzie mogła pokusić się o trzy punkty na Łazienkowskiej, gdzie zmierzy się z Legią Warszawa.

MINUTA PO MINUCIE

1` - Mariusz Górski daje sygnał do rpozczęcia spotkania. Zaczynają Arifović z Fidziukiewiczem.
2` - Kibice na trybunach skandują nazwisko zmarłego przed ponad miesiącem najwybitniejszego bramkarza w historii naszego klubu Mirka Sowińskiego, którego pamięci jest poświęcony ten mecz.
4` - Falkowski fauluje na środku boiska Peszkę, sedzia jednak nie karze naszego zawodnika kartką.
5` - Lech wyjściem pod szesnastkę uprzedza szarżującego Lewandowskiego.
6` - Rzut wolny dla Jagie po prawej stronie pola karnego Lecha. Dośrodkowuje Jarecki piłkę przed pole karne wybijają obrońcy Lecha, ta trafia pod nogi Jareckiego, który uderza nad poprzeczką.
7` - Ponownie dobre wyjście Lecha, który tym razem uprzedza Stilicia.
9` - Na spalonym Arifović, po zagraniu Łatki.
11` - Stlilić próbuje lobować z ponad 40 metrów naszego bramkarza, jednak bez efektu. Piłkę pewnie łapie Lech.
12` - Lech pewnie wyłapuje dośrodkowanie Henriqueza.
13` - Arboleda w ostataniej chwili uprzedza Fidziukiewicza.
15` - Po stracie piłki na własnej połowie Arifovicia z dystansu uderza tuż przy słupku Stilić.
18` - Na boisku lezy Stilić, piłkę w aut wybija Hermes.
19` - Próba ładnego rozegrania piłki przez młodziutkiego debiutanta w naszym zespole Fidziukiewicza, jednak zbyt mocno zagrywa do Łatki.
21` - Po dosyć długo rozgrywanej akcji dośrodkowuje w pole karne Jarecki, niestety Fidziukiewicz nieczysto trafia w piłkę głową i obrońcy Lecha przejmują piłkę.
22` - Ładna akcja naszego zespołu, dośrodkowuje Norambuena, z pierwszej piłki uderza Falkowski i Kotorowski z trudem odbija na róg.
23` - Po rzucie rożnym piłka trafia przed pole karne do Arifovicia, którego płaski strzał z 17 metrów pewnie broni Kotorowski.
25` - Pierwszy rzut rożny dla Lecha. Dośrodkowuje Stilić a iłkę wybija głową Falkowski.
26` - W zamieszaniu pod naszą braką Piotra Lecha na raty pokonuje Arboleda. Piłkę w pole karne wrzucał Wojtkowiak. Przegrywamy 0:1.
27` - żółtą kartką za faul ukarany Ensar Arifović.
32` - Po krótko rozegranym rzucie wolnym przez Hermesa, dośrodkowuje w pole karne Falkowski, jednak Kotorowski uprzedza Fidziukiewicza.
35` - Drugi w tym spotkaniu rzut rożny dla naszego zespołu. Dośrodkowuje Jarecki, pewnie interweniują obrońcy Lecha a po chwili na spalonym Jarecki.
36` - Po dośrodkowaniu Peszki na róg piłkę wybija Stano.
38` - w polu karnym w straciu z Hermesem przewraca się Reiss i sędzia wskazuje na rzut karny. Żółta kartka dla naszego kapitana.
39` - Z jedenastu metrów pewnie uderza Semir Stilić.
41` - Zbyt mocne podanie Hermesa do Fidziukiewicza i piłka w posiadaniu Kotorowskiego.
44` - Po ładnej akcji Peszki tuż nad poprzeczką technicznie uderza Reiss.
45` - Sędzia dolicza 2 minuty do regulaminowego czasu gry.
90+2` - Koniec I połowy. Lech prowadzi zasłużenie 2:0.

46` - Drugą połowę zaczynają goście. W naszym zespole jedna zmiana, za Jareckiego wchodzi Tumicz, który pierwszy kontakt z piłką kończy strzałem z 18 metrów obok słupka..
49` - Rzut rożny dla naszego zespołu. Dośrodkowuje Hermes, piłkę próbuje uderzać Everton, jednak uczynił to zbyt słabo i piłkę pewnie łapie Kotorowski.
51` - Z dystansu nad bramką uderza Peszko.
53` - Po dośrodkowaniu Łatki Wojtkowiak wybija piłkę uprzedzając czyhającego na piłkę Tumicza.
57` - Henriquez brzydko fauluje Łatkę, jednak sędzia nie sięga po kartkę, dyktuje jedynie rzut wolny dla naszego zespołu.
58` - Doskonała sytuacja do wyrówanania. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Hermesa, piłka trafia do Stano, który mając przed sobą tylko bramkarza kiksuje.
62` - Druga zmiana w naszym zespole, za Fidziukiewicza wchodzi Kojasević.
64` - Ładne dogranie Wojtkowiaka do Reisa, który uderza z 14 metrów nad poprzeczką.
65` - Na spalonym Tumicz.
66` - Pierwsza zmiana w zespole gości, Reissa zmienia Rengifo.
69` - Po krótko rozegranym rzucie rożnym Kojasevicia z Hermesem zamieszanie pod bramką Kotorowskiego, jednak obrońcy Lecha umiejetnie blokują nasze strzały.
71` - Ponownie zamieszanie pod bramką Lecha, tym razem po rzucie wolnym, niestety ponownie bez efektu.
74` - Ładna akcja zakończona dośrodkowaniem Kojasevicia,niestety piłka po głowce Arifovicia trafia w głowę obońcy Lecha.
75` - Za wysokie zagranie nogą we własnym polu karnym przez jednego z zawodników Lecha rzut wolny pośredni dla Jagi.
76` - Stilić zbyt szybko wybiega z muru, za co zostaje upomniany żółta kartką. Hermes z wolnego w mur.
79` - Peszko uprzedza Normabuenę po czym zagrywa wzdłuż linii bramkowej i Stano w ostatniej chwili ratuje sytuacje.
80` - Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Stilicia piłkę do własnej bramki głową skierował Everton.
81` - Zmiana w Lechu, za Lewandowskiego wchodzi Wilk.
84` - Ostatnia zmiana w naszym zespole, za Falkowskiego wchodzi Matuszek.
86` - Techniczne uderzenie Peszki przechodzi nad poprzeczką bramki Lecha.
87` - Ostatnia zmiana w druzynie gości, za Stilicia wchodzi Anderson.
90` - Sędzia 3 minuty dolicza do regulaminowego czasu gry.
90+3` - Z ostrego kąta nad poprzeczką uderza Wilk. Koniec spotkania, przegrywamy 0:3.

DWUGŁOS TRENERSKI

Smuda Franciszek - trener Lecha      Franciszek Smuda (trener Lecha Poznań): - Przyjeżdżając tutaj po udanym remisie Jagiellonii w Arce obawiałem się trochę tego meczu. Z doświadczenia wiem, że po pucharowych spotkaniach zawsze trudno jest zapalić, dlatego jeszcze przed samym meczem mobilizowałem swoich zawodników, by potraktowali ten mecz naprawdę z determinacją, gdyż po pierwszej kolejce byliśmy na ostatnim miejscu. Okazało się, że każdy wziął to do serca i chłopcy dali z siebie wszystko. Nawet w pewnym momencie nie było widać, że graliśmy w czwartek trudne spotkanie pucharowe. Cieszę się z pierwszych punktów. Przez większość meczu panowaliśmy na boisku, jednak w pewnym momencie po przerwie oddaliśmy na 10-15 minut inicjatywę Jagielloniii, która stworzyła sobie kilka sytuacji i sporo zamieszania pod nasza bramką. Najważniejsze jednak są trzy punkty a w sobotę mamy kolejne trudne spotkanie, u siebie z Górnikiem.

Michał Probierz (trener Jagiellonii Białystok): - Zdawaliśmy sobie sprawę z siły Lecha Probierz Michał - trener i udało nam się to wyeliminować, bo nie zdobyli bramki z kontrataku, a wszystkie trzy padły po stałych fragmentach gry  i na pewno jest to dla nas duży problem. Już w Gdyni wiedziałem, że tak jest a dzisiaj po raz kolejny popełniliśmy takie same błędy. Nie potrafiliśmy też przy stanie 0:2 wykorzystać sytuacji do zdobycia bramki kontaktowej, by nawiązać jakąś rywalizację. Po trzeciej bramce już było wiadomo, że będzie bardzo ciężko cokolwiek zrobić. Próbowaliśmy jednak do końca walczyć o wynik i wypada tylko przeprosić kibiców, że tak wypadła inauguracja. Musimy to jednak przyjąć spokojnie i pracować spokojnie dalej. Nie mam zamiaru zrzucać na kogoś winy, jak robią to inni. Przyjmuję porażkę z pokorą i pracujemy dalej